Kedi sahiplerini en çok düşündüren meseledir evdeki kedi tuvaleti. İhtiyaca uygun ve kaliteli bir kedi kumu kullanılmadığında ise tam bir kâbusa dönüşmektedir. Temizliği düzenli olarak yapılmayan bir kedi kumu ne yazık ki kısa zamanda çok ağır bir koku yaymaya başlayacaktır. Yayılan koku ev halkını rahatsız etmekle kalmayacak, o kötü kokan kuma ne yazık ki kediniz de girmek istemeyecektir. Bu da kedinizin kedi kumu yerine evin muhtelif yerlerine tuvaletini yapacağı anlamına gelmektedir.

 

Piyasada sıklıkla tercih edilen, bentotit (ince taneli-topaklanan) ve kristal (kalın taneli-sıvı emme özelliğine sahip) olmak üzere iki çeşit kedi kumu bulunmaktadır. Bentotit kumlar sıvıyı emdikten sonra topaklanma özelliğine sahip olduğu için kedi sahipleri tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu kum çeşidinin özellikle son yıllarda kokuluları yaygınlaşmaya başlamıştır. www.mamasepeti.com dan çeşitli kokularda bentotit kumlar temin etmeniz mümkündür. Bu kum çeşidini en çok tercih edenler arasında ise bir den çok kedi besleyenler vardır. İnce taneli kumların büyük paketlerinin de bulunması sayıca fazla kedi besleyenler için tercih sebebi olmaktadır.

 

Kristal kedi kumu da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bazı kediler, özellikle dışarıya da çıkıp gelebilen kediler kristal kum kullanmayı büyük taneleri sebebiyle reddetmektedir. Dışarı çıkan kediler için kumun en önemli özelliği toprak dokusuna yakın olmasıdır. Bu özellik ise kristal kumda bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda üretime giren, koku muhafazalı doğal kedi kumları da toprak dokusuna yakınlığı sebebiyle tercih edilmeye başlanmıştır. Kedinizde tamamen doğallıktan yanaysanız www.mamasepeti.com dan doğal kedi kumu seçeneklerinden birini tercih de edebilirsiniz.

 

Düzenli kedi kumu temizliği kedinizin sağlık durumunu takip etmeniz açısından son derece önemlidir. Kedilerdeki tuvalet düzeni, sağlığıyla ilgili çok önemli ipuçları vermektedir. Dışkısının rengi ve kıvamı kedinizle ilgili bir problem olup olmadığını açıkça söylemekte, yaptığınız günlük kontroller sayesinde olası bir sağlık sorununa erken müdahale etme şansı vermektedir. Günlük düzenli olarak temizlediğiniz 1 paket kedi kumu 20 günde bir komple atılmalı ve kum kabı dezenfekte edilip iyice kuruduktan sonra yeni kum eklenmelidir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here