Balık yemi, hayvanların hem yaşamasını hem de avlanmasını amaçlar. Yani hayvanların doğal ortamında beslenmesini sağlayan hayvansal veya bitkisel organizmalar anlamını taşırken, bir diğer anlamı olan avlamada oltanın ucuna takılan, besin maddesidir diyebiliriz. Özellikle çocuklar başta olmak üzere birçok yaştan insan balık beslemeyi seviyordur. O zaman bir tarif ile evde kolayca balık yemi nasıl yapılır öğrenelim. İhtiyacımız olan ürünler, kuzu yüreğinin en yağlı bölgesi, ıspanak, havuç, buzdolabı poşeti ve buzluk. Şimdi ise nasıl yapıldığına bir göz atalım.

 

Kuzu yüreğinin en yağlı bölgesini, macun kıvamına gelecek kadar karıştırıcı yardımıyla parçalıyoruz. Bu arada ıspanak ve havucu haşlamaya başlayın. Sadece eti kullanarak yem yapabileceğiniz gibi, bu üç karışımı karıştırarak da yem elde edebilirsiniz. %25’i et ve havuç, %50’si ıspanak olacak şekilde bir karışım hazırladığımızı düşünelim. Bu karışımı buzdolabı içerisine ince bir tabaka halinde yayalım. Buzlukta donmaya bırakalım. Ev yapımı bu karışımı, balıklarınıza verdiğinizde, kısa bir sürede büyüdüklerini ve parlak bir renk aldıklarını göreceksiniz.

 

Uğraşmak istemiyorum, satın almak istiyorum diyorsanız, akvaryum balıklarına özel olarak hazırlanmış kuru yemler bulunmaktadır. Her alanda olduğu gibi dışarıdan aldığınız yemlerin kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde satın alından kalitesiz bir yem ile balıklar beslenirse, balıkların gelişmediği, sıklıkla kabız veya ishal olduğu, zayıfladığı gözlemlenir. Uygun fiyatlara balık yemi almanız mümkün. Balıkları günde bir yem ile beslemek onları zinde tutar. Fazlası ölümlere yol açar.

 

Avlanmak Üzere Olan Balıkların Yemi Hakkında

 

Bir de avlanma için kullanılan balık yemi bulunmaktadır. Olta ucuna takılan bu yeme, ben adı verilir. Bunlar canlı yem, bütün ölü balık yem, yaprak ve sülük yem, midye, kalamar, karides, yengeç, kurt, hamur yemler, et, ciğer, yürek olarak çeşitlenebilir. İstavrit, hamsi, lüfer, palamut gibi beyaz renkli ve parlak olan balıklardan yapılan yeme akyem denir.

 

Yem olarak kullanılan bu balıklar iğneye takılır. Canlı, bütün ölü veya kesilerek takılabilir. Kesilerek takılan balıklar akyem olarak adlandırılır. Ne yaparsanız yapın, avlama sırasında çevre kirliliğinden uzak durun.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here