Biz insanları diğer canlılardan ayıran en büyük özelliğimiz aklımız ve düşünebilme yeteneğimizdir. Peki ya bu özelliklerimizi sadece kendimiz için mi kullanmalıyız? Ebetteki çevremizdeki bütün canlılara karşı duyarlı olmak her bireyin görevidir. İnsanlar kendilerini yaşam şartlarına göre şekillendirebilir ve karşılarına çıkacak her türlü olumlu ya da olumsuz duruma karşı biz hazırlık ve ya biz savunma gösterebilir.

 

En basit örneği mevsim şartlarına göre giyiniriz. Kendimizi sıcak ve soğuk havaların olumsuz etkilerine karşı koruruz. Evrende en önemli varlık insan olsa da bilmemiz gerekir ki bu dünyayı paslaştığımız başka canlılar da vardır. Hayvanlar da bu evrenin bir parçasıdır ve bizim kadar şanslı değillerdir. Bu durumda onları hayatın olumsuzluklarına karşı korumakta biz insanlara düşüyor.

 

Mesela köpekleri düşünelim. Köpeklerin en belirgin özellikleri sahibine çok sadık olmalarıdır. Ömürlerini bir evin içinde sahibiyle geçiren köpekler var. Tabi her köpek bu şansı yakalayamıyor. Sokağa çıktığımız zaman birçok köpekle karşılaşırız ve çoğu da sahipsiz köpeklerdir. Her köpeği sahiplenip, bakmamız mümkün değil elbette ama en azından hayatlarını kolaylaştırabilmek için yapılacak birçok şey var. Bunlardan bir tanesi köpek kulübesidir.

 

Sokak köpeklerinin hava şartlarının olumsuz etkilerine karşı yapabilecekleri en mükemmel şey kendilerine sığınacak bir barınak bulmalarıdır. Sokağa çıktımızda görürüz. Hava çok sıcaktır ve bir köpek bir ağacın gölgesinde serinlemeye çalışıyordur. Oysa bir köpek kulübesine sahip olsa belki de hava serinleyene kadar kulübesinden çıkmayacaktır.

 

Kışın en soğuk geçtiği ayları düşünelim… Olabildiğince sıcak ortamlarda dururuz, kalın giyiniz, sıcak bir şeyler içeriz. Akşamları her birimiz sıcak evlerimizde, sıcak yataklarımızda uyuruz. Peki, bizler bunları yaparken acaba sokak köpekleri ne yapıyorlar? Kışın sokağa çıktığımızda çok nadir köpek görürüz çünkü her biri soğuk havadan korunmak için bir köşeye çekilmiştir.

 

Üşüdüklerini söyleyemezler, soğuk havaya karşı tüylerinden başka onları koruyacak hiç bir imkanları yoktur. Onlar söyleyemezler ama biz düşünebiliriz ve onlar için korunaklar yani köpek kulübesi temin edebiliriz.

 

Bu hayatta insan olmaktan daha zor bir şey varsa o da hayvan olmaktır. Yazın sıcağına, kışın sağuna karşı köpeklerimiz barınaksız kalmasın. İmkanlar doğrultusunda köpek kulübesi yapalım, onların hayatlarını kolaylaştıralım.

TEILEN
Önceki İçerikTatlı Patiler
Sonraki İçerikKuş Yemlerini Tanıyalım

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here