Ev içerisinde sizinle birlikte yaşaması için sahiplendiğiniz köpeğinize mutlaka tuvalet eğitimi vermeniz gerekiyor. Düzenli bir şekilde doğru yöntemlerin kullanılması, bu süreci kolaylıkla ve hızlı bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Tuvalet eğitimi almış olan köpeğiniz herhangi bir hastalık durumu olmadığı sürece sizin belirlemiş olduğunuz alana tuvaletini yapacaktır.

 

Tuvaletini Yapabileceği Güvenli Bir Alan Oluşturun

 

Köpeğinizin tuvaletini nereye yapmasını istediğinizi önceden belirlemeniz gerekiyor. Bir sonraki adım olarak, bu alanda yavru köpeğinizin vakit geçirmesini sağlamalısınız. Öncelikle onun sık sık kullanacağı alana alışması gerekiyor. Bu alan bir oda, bahçe, kafes olabilir. Alanına alışmasını sağlamak için petshop ürünlerini kullanabilirsiniz. Petshoplardan aldığınız oyuncakları, mama kaplarını, tasmasını, yastığını onun için ayırdığınız alanda tutun ve burada keyifli vakit geçirmesini sağlayın.

 

Tuvaleti İçin Bir Kelime Belirleyin

 

Tuvaletini yapabileceği alana alıştırma aşamasına en başından başlamakta fayda var. Aynı zamanda her zaman kullanacağınız bir anahtar kelime belirleyerek, sözcük ile birlikte o alanı gösterebilirsiniz. Örneğin ‘’hadi tuvalete’’ komutunu kullanarak, bu sözcüğü her tuvaletini yaptığında söyleyebilirsiniz. Bu sayede tuvalet ile o sözcük arasında bir bağ kuracaktır. Komutu kullanırken sakin ancak otoriter bir ses tonu da belirlemeniz gerekiyor.

 

Tuvalet Eğitimi Kokuları Kullanabilirsiniz

 

           Petshop mağazalarında bulabileceğiniz, yavru ve yetişkin köpeklerin daha kısa sürede tuvalet alışkanlığı kazanmaları için üretilmiş olan ürünleri kullanabilirsiniz. Bu ürünleri yavru köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediği alanlarda kullanmanız yeterli olacaktır. Petshop mağazalarında sprey veya damla şekilde satılan çeşitleri bulunuyor. Size en uygun olanını kullanabilirsiniz.

 

Beden Dilini Takip Edin

 

Yetişkin dönemine doğru köpeğiniz ile kuracağınız iletişimin de etkisi ile birçok ihtiyacını anlayabileceksiniz. Köpekler özellikle yemekten hemen sonra, sabah ve akşam saatlerinde, aktivite sırasında tuvalete çıkma ihtiyacı hissederler. Bu zaman dilimlerinde daha dikkatli olmak gerekiyor. Yavru köpekler daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissettikleri için sık sık tuvaletini yapması gereken alana götürmeniz gerekiyor. Eğer köpeğiniz sizin belirlediğiniz alan dışında bir yere tuvaletini yaptıysa otoriter ancak kızgın olmayan bir ses tonu ile ‘’hayır’’ demeniz gerekiyor. Sizin ses tonunuz ve beden diliniz köpeğinizi doğrudan etkileyecektir. Doğru alana tuvaletini yaptığında ise ‘’aferin’’ diyerek onu kutlamanız eğitim süresini kısaltacaktır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here