Yavru köpeklerin beslenmesi yetişkin köpeklere göre farklılık göstermekte. Yetişkin köpekler kendi besin ihtiyaçları konusunda bizleri yönlendirebilirler. Fakat yavru köpeklere ise bizim rehberlik etmemiz gerekiyor.

 

Yavru köpeklerin beslenmesine dikkat edilmesi durumunda, yetişkinlik döneminde yaşayabileceği hastalıkların da önüne geçilmiş olacaktır. Bu yüzden yavru köpek maması seçimi konusunda hassas davranılmalı, doğru gıdalar ile beslenmesi sağlanmalıdır.

 

Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir?

 

Yavru köpeklerin sütten kesilmesinden itibaren beslenmeleri desteklenmelidir. Köpekler tek mideli ve kısa bağırsak sistemine sahip canlılardır. Bu da eti kolaylıkla sindirebildikleri anlamına gelir. Yavru köpeklerin mamalarının içeriği etten oluşmalıdır. Tavuk ve balıklı mamaları, yavru köpekler için uygun değildir. Aynı zamanda yavru köpeklerin kemik gelişimleri için süt içmeye de ihtiyaçları vardır.

 

Günde bir kâse ılık süt mutlaka verilmelidir. Ancak sütün sindirimi kolay olması adına, yağsız veya yarım yağlı seçilmesi gerekiyor. Seçilen yavru köpek maması ise protein oranı yüksek, kalsiyum ve fosfor içeren mamalardan yana olmalıdır. Beslenmesine kuru mama ve süt ile devam edilmeli, bir yaşından itibaren süt verilmesi yavaş yavaş kesilmelidir. Yavru köpekler için süt fayda sağlamakta fakat yetişkin köpeklerin bağırsaklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda yaş mama değil, kuru mama ile gıda ihtiyacı karşılanmalıdır.

 

 

Tane Büyüklüğü Önemli Mi?

 

Bilindiği üzere piyasada bulunan köpek mamalarının taneleri birbirinden farklıdır. Kimi ufak tane olurken kimileri daha büyük tanelidir. Yavru köpek maması seçerken, ufak taneli mamalar tercih edilmelidir. Sebebi ise köpeğinizin yemek yeme alışkanlığını kazanırken, bu duruma daha kolay adapte olmasına yardımcı olmaktır.

 

Aynı zamanda dişleri de henüz yeni çıkacağı ve güçlü olmadığı için iri taneli mamaları yemekte zorlanacaktır. Köpeğinizin mamasını daha rahat yemesi için ise, dişleri henüz çıkmadığı dönemde mamayı ılık su ile ıslatarak verebilirsiniz. Ayrıca mamasının yanında mutlaka su da bulunmalıdır. Özellikle yavru köpekler mama yedikten hemen sonra su içme ihtiyacı hissederler.

 

Ev Yemeği Yedirilmeli Mi?

 

Yetişkin köpeklere ev yemeği verilebilir. Fakat yavru köpeklerin sindirim sistemleri ev yemeği yemeğe henüz hazır değildir. Gelişimlerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca kuru mamaya alışma sürecini de uzatabilir. Bu yüzden köpeğiniz için yaşına uygun köpek mamaları tercih etmeniz gerekiyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here