Yavru kedi bakımı yetişkin bir kedi bakımından çok daha zordur. Özellikle de annesi olmayan yavru kedilerin bakımına özen gösterilmeli. İki ayı dolmayan bir yavru kediyi annesinden ayırmamak gerekir. Fakat herhangi bir sebep ile annesiz kalan yavru kedinin hayatını devam ettirebilmesi için bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle annesinden beslenemeyeceği için beslenmesi konusunda hassas davranılmalıdır.

 

Her Şeyi Yedirmeye Özen Gösterin

 

Genç yaşından itibaren evcil hayvanınıza yeme alışkanlığı kazandırmanız gerekiyor. Ancak kediniz iki aylık olana kadar temel gıdası süt olmalıdır. Süt ile beslenen kedilerde ise ishal problemi sıkça yaşanır. Bu yüzden süt ile beslerken, özellikle üçüncü ayına girdikten sonra doğru kedi mamaları ile beslenmesi desteklenmelidir. Kedinizi yalnızca kedi maması ile beslemeyi düşünmüyorsanız ev yemeği yedirme alışkanlığını erken yaşta kazandırmanız gerekiyor.

 

Yavru kedilere bol bol süt, peynir, yoğurt yedirilmelidir. Bu gıdalar kemik gelişimini destekleyecektir. Kedinizin bağırsak sorunu yaşamasını istemiyorsanız, yağsız süt içirmeniz gerekiyor. Bir yaşından itibaren ise süt verimi azaltılmalıdır.

 

Yaşına Göre Mama Seçin

 

Birçok farklı çeşitte kedi mamaları bulunmakta. Kedinizi yalnızca ev yemeği ile beslemek doğru olmayacaktır. Çünkü alması gereken vitaminleri sadece ev yemeklerinden almaları mümkün değildir. Aynı zamanda gelişimini ve büyümesini desteklemek, hastalıklardan korumak için doğru kedi maması ile beslenmesini sağlamak gerekiyor.

 

Bir yaşına kadar yavru kuru kedi maması vermek doğru olacaktır. Bir yaşından itibaren ise yetişkin mamalarına geçiş yapılabilir. Kedinizi yaş mamalar ile de besleyebilirsiniz. Fakat yavru kedilerin bağırsak gelişimleri henüz tamamlanmadığı ve süt desteği aldıkları için, en az bir buçuk yaşına kadar ana gıdası kuru mama olmalıdır. Yaş mamalar ve ev yemekleri, ek gıda olarak görülmelidir.

 

Mama Seçimi Yaparken Bunlara da Dikkat Edin!

 

Kedinizin tüylerine parlaklık kazandırmak, deri sağlığını korumak, kas gelişimini ve kuvvetlenmesini desteklemek için vitamin ve mineral açısından yeterli mamaları tercih etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda mamaların son tüketim tarihlerine dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

 

​​​​​​​           Kedinizi düzenli olarak veteriner kontrolüne mutlaka götürmelisiniz. Herhangi bir hastalığı varsa, o hastalığına uygun olan mamaları ve vitaminler tercih etmelisiniz. Kedinize mamalar dışında kemik, et, yoğurt, balık, yumurta gibi besinler verebilirsiniz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here