Yavru kedilerin bakıma, ilgi ve alakaya ihtiyaçları vardır. Yavruyken edindiğiniz bir kedinin bakımı için kedi maması seçiminden tuvalet eğitimine kadar, her detayı ile ayrı ayrı ilgilenmeniz gerekiyor. Özellikle annesiz bir yavru kedi sahiplendiğinizde, ilk olarak onu bir veterinere götürmeniz doğru olacaktır. Peki, yavru kedi bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 

Yavru Kedileri Sıcak Tutmak Gerekiyor

 

Yavru kediler, iki aylarını doldurana kadar vücut ısılarını korumakta zorlanırlar. Bu yüzden özellikle ki aylarında onları sıcak tutmak gerekiyor. Yaz aylarında ise güneş ışığından uzak tutmalısınız. Yavru kedilerin vücut ısıları 37 ile 39 derece civarında olmalıdır. Geceleri ise hava sıcaklığının da düşmesinden dolayı, daha fazla üşüyebilirler. Bu yüzden gece saatlerinde ısıları korumaya daha da özen gösterilmelidir.

 

Beslenmesine Dikkat Edilmeli

 

Kedi bakımında en önemli noktalardan biri beslenmeleridir. Yavru kediler her 3 saatte bir acıkırlar. Aynı zamanda yemek yeme alışkanlıkları henüz oldukça düzensizdir. İki aylık olana kadar kedinize düzenli alışkanlık kazandırmak yerine, her ihtiyaç duyduğunda onu beslemek gerekir. Kedi maması seçiminde de en özen gösterilmesi gereken dönem, bebeklik dönemidir.

 

Sindirim ve bağırsak sistemi henüz oluşma aşamasında olduğundan dolayı, doğru mamalar ve besinler ile beslenmelidir. Bebeklik döneminde ev yemeklerine de yavaş yavaş alıştırmak gerekiyor. Fakat ana besin maddesi, yavru kedilere özel üretilmiş doğru kedi maması olmalıdır. İkinci ayından itibaren ise artık düzenli yeme alışkanlığı kazandırmanız gerekiyor.

 

Tuvalet Eğitimi İçin Acele Etmeyin

 

Sindirim sistemindeki ve yemek yeme alışkanlığındaki düzensizlikler, tuvalet düzensizliğini de beraberinde getirecektir. Bu yüzden yavru kedilerinizin bebeklik dönemi geçene kadar tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışmak doğru olmayacaktır. Yavru kedilerin idrarı açık renk veya sarımtırak olmalıdır. Dışkısı ise ne çok sulu ne de çok katı olmalıdır. Eğer idrarında kan veya koku, dışkısında ise bir farklılık görürseniz mutlaka bir veterinere haber vermelisiniz.

 

Bunları Yapmamalısınız!

 

Özellikle yavru kedileri yıkamak doğru değildir. Kendisini yalayarak temizlemesine izin verin. Yavru kedilere pire damlası damlatmamak gerekiyor. Kedinizi yüksek bir yerde bırakmamalısınız. Eğer mama yemekte zorluk çekiyorsa, biberon yardımı ile beslemeniz gerekiyor. Ancak tazyikli bir şekilde beslememeye özen gösterin.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here