Genel olarak köpeklerin 7 yaş sonrasında yaşlılık dönemi olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir. Yaşlılık dönemine gelmiş köpekler, insanlarda görüldüğü gibi metabolizma yavaşlaması gibi birçok soruna neden olabilir. Bunların yanı sıra daha sık hastalanırlar, enerjileri normalinden daha aza düşer ve gittikçe miskinleşirler. Bu dönemlerde köpeklerin vitamin ve proteinlere daha fazla ihtiyaçları vardır.

Sokakta yaşayan köpeklere göre evde yaşayanlar daha çabuk çökme gözükmektedir. Aynı zamanda evcil dostlarımız yaşlandıkça beslenme konusunda daha da hassas olduklarını belirtmek isteriz. Bu dönemlerde beslenmelerine olduğundan çok daha fazla önem ve ilgi göstermeliyiz. Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayanlar için önerimiz daha önce yetişkin köpek beslemiş olan kişilerden veya veteriner hekimlerden yardım alarak en uygun köpek maması seçiminde yardım alabilirsiniz.

Yetişkin köpeklere özel üretilen mamalar

Yetişkin köpekler için özel olarak köpek mamaları da üretilmektedir. Bunlardan en çok bilinen markası Bosch Senior yaşlı köpek mamalarını önerebiliriz. Yaşlılık dönemi için özel olarak üretilen mamaları bulunmakta ve birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu markanın yetişkin köpekler için üreteceği mamalar metabolizma ve sindirim sistemiyle alakalı organlarımızın üzerinde ki yükü en aza indirmek için yeteri kadar protein, sodyum ve fosfor miktarı ile üretilmektedir.

Yaşlılık nedeniyle köpeklerimizin daha az hareketli olması nedeniyle kilo almasını önlemek adına yağ oranı azaltılarak üretilmektedir. Köpek maması içerisinde eklem ve kemik gelişimini veya erimesini desteklemek amacıyla içerisinde yeşil dudaklı midye bulunmaktadır.

Bu karışımların sonucunda hazırlanan kaliteli ve sağlıklı köpek maması yapılan testlerde sevilen ve en çok yenilen mamalar arasında yer almaktadır. Köpek maması içerisinde bulunan yaşlanmayı geciktirici madde ve vitaminlerde kullanılmaktadır.

Açık köpek mamalarına dikkat edin.

Birçok Petshop açık olarak köpek maması sunmaktadır ve sunduğu bu köpek mamalarına büyük markaların isimlerini vermektedir. Bu tarz köpek maması satışı yapan kişiler maalesef ki zararlı ve ucuz köpek mamaları ile köpek sahiplerini dolandırmaktadır. Açık olarak alacağınız bu tür mamalar zehirlenme ve ölümlere kadar sebep olmaktadır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here