Evcil dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılarken, elbette bütçemizi de düşünmek zorundayız. Hem onların yeterli besini almalarını sağlayacak hem de cebimizi yakmayacak olan bir kedi maması almak tabii ki mümkün. Fakat” cep yakmayan” ifadesinden kasıt, hiçbir zaman çok ucuz mamalar değildir. Çünkü bu mamaların bazıları, son derece kalitesiz yöntemlerle üretilmektedir. Bu mamalar içeriklerinde bulunan bazı maddeler yüzünden, evcil dostumuzun başta böbrek ve idrar yolları olmak üzere, hayati fonksiyonlarının devamını sağlayan vücut sistemlerini olumsuz etkiliyor. Bu sebeple kar etmek derken, o çok sevdiğimiz minik canın sağlığı ile oynamayı hiç kimse istemez…

 Mama Fiyatı ve Kalite Doğru Orantılı mıdır?

 

Bu sorunun cevabı “Hayır” olmalıdır. Çünkü günümüzde çok yüksek fiyata satıldığı halde, içeriğindeki tuz ve yoğun gıda boyası miktarı ile kedilerin yediği anda sindirim sistemini rahatsız eden mamalar var. Bunun aksine oldukça uygun fiyatlı olduğu gibi son derece sağlıklı mamalar da üretiliyor. Bu yüzden yüksek fiyat, bir kedi maması kriteri değildir.

 

Kedilerin beslenmesi için çağımızda dünyanın her yerinde satışa sunulan ve fiyatları çok yüksek olmayan, kaliteli markaları tercih edebiliriz. Tabi mama tercih etmeden önce, veteriner hekime danışmakta da yarar olacaktır. Zira kedi maması ihtiyacında, kedinizin sağlık durumu ve yaşına göre olan beslenme ihtiyaçları önemli rol oynamaktadır.

 Mamaların İçeriği

 

Piyasada satılan kedi maması içerikleri incelendiğinde, genellikle çok ucuza satılan mamalarda kullanılan etlerin kaynağı bilinemiyor. Bunlar genellikle sağlıksız kemiklerden elde edilen su ve yağ oranı yüksek olan etlerdir. Bu şekilde hazırlanan bir mama, son derece hassas bir sindirim sistemine sahip olan minik dostumuzu olumsuz etkileyecektir.

 

Mama satın alırken mamaların içerisindeki maddeleri, mutlaka kontrol etmek gereklidir. Buna göre iyi bir mamada tuz oranı düşük olmalıdır. Çünkü tuz, kedilerin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına zarar veren bir maddedir. Bunun dışında mısır unu miktarına da dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere mısır, şeker içerir. Ve aslında kedilerin şekere hiç ihtiyacı yoktur. Onların kan şekerini yükselmesi, görme bozukluklarına neden olur. Alacağınız kedi mamasının fiyatıyla birlikte bu özellikleri araştırmanızda yarar var…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here