Artık evde bir misafiriniz var!

 

İşte en sonunda evde minik bir misafiriniz var. Aslında o artık ev arkadaşınız ve siz eve geldiğinizde miyavlayıp bacağınıza dolanarak sizi karşılayacak. Aynı zamanda sorumluklarla dolu zamanların başlangıcını da yapmış oldunuz. Peki, şimdi sırada ne var kediniz için? Tabii ki temel ihtiyaçlar ve beslenme hakkında bilinmesi gerekenler. İşte bu yüzden bazı bilgileri paylaşmakta fayda var diye düşündük. Hadi birlikte göz atalım.

 

Kediniz için nelere dikkat etmelisiniz?

 

– Öncelikle tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için ve bu alışkanlığı kazandırabilmeniz için çok ayakaltında olmayan bir yerde kap içerisinde kedi kumu hazırlamalısınız.

 

– Beslenmesi içinde sakin bir alanda iki ayrı kap içerisinde kedi maması ve su hazırlamalısınız. Hazırladığınız kapların yerleri sabitlenirse iyi olur, çünkü alıştığı yerde mamasını yer ve suyunu içerse daha huzurlu olur. Ayrıca suyu her zaman taze olmalıdır.

 

– Bir diğer konu ise kedinizin hangi aralıklarla beslenmesi gerektiği. Eğer kediniz yavru ise farklı yetişkin ise farklı oranlarda kedi maması verilmesi gerekecektir. Bunlarla ilgili muhakkak bilgiler öğrenmelisiniz.

 

– Mama değişikliği yapmaya karar verdiğinizde, bunu zamana yayarak bir hafta gibi bir sürede yapmalısınız, çünkü ani kedi maması değişimiyle sindirim sistemi buna adapte olamayabilir ve ishal olabilir.

 

– Kedinize sofradan artan yemekleri vermemeniz en doğru yaklaşım olacaktır. Elbette kendisine acındırmak için karşınıza geçip miyavlayacaktır, eğer dayanamayıp yemek artıklarından verirseniz kendi mamasından yemeyecek ve gerekli besinleri alamamış olacak. Ayrıca sofradan yemek çalma alışkanlığı için de semin hazırlamış olacaksınız. Bu ne kadar istenebilecek bir şey biz emin olamadık, bu yüzden seçimi size bırakıyoruz.

 

– Kedinizin beslenmesine destek olabilecek başka bir yöntemde ödüllendirme yoludur. İşten eve geldiğinizde elbet sizden biraz ilgi ve oyun isteği olacaktır. Şöyle bir evi kolaçan ettikten sonra eğer ki yaramazlıkta yapmamışsa oyunu hak etmiş demektir. Bir de bunun yanında oyun sonrası uslu durduğu için minik bir pakette ödül maması olursa değmeyin keyfine. Kuru kedi maması veriyorsanız ödül mamasını konserve mama tarzında seçmeniz onun için de değişiklik olacaktır. Tabii ki beğenip beğenmeme durunu da ancak deneme yanılma yöntemiyle anlayabileceksiniz. Yine de hepsi bir yana en büyük ödülün kediniz için sevginiz olduğunu hiç bir zaman unutmayın.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here