Evdeki dostlarınızın mutlu ve huzurlu olabilmesi için mutlaka sağlığı yerinde olması gerekiyor. Tüm evcil hayvanlar için en önemli konu olan beslenme birçok kişinin yanlış bilgileri doğrultusunda maalesef ki kedilerin mutlu yaşamını sürdürememesine neden oluyor. Birçok kedi maması içerisinde kedilere alerji yapan madde bulunmaktadır. Evcil hayvan sahipleri bu bilgilere çok sahip olmadığından dolayı kedi maması alırken maalesef ki yeteri kadar özen gösterilmemektedir.

Kedilere alerji konusunda en çok zarar veren mısır, mısır glüteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddelerdir. Bu maddelerin kedi maması içerisinde olmaması mutlaka önemlidir. Bu maddelerin kediler için hiçbir yarar yoktur, aksine kedilere en fazla zarar veren maddelerdir. Bu tarz ürünler mamanın maliyetini düşürmek amacıyla içerisine eklenir.

Eğer ki kediniz için en uygun kedi maması arıyorsanız içerisinde kaynağı belirli et olmalıdır. Kaynağı belirli etten kastımız, mamaların üzerinde yazan bazı yan et ürünleri, et ürünleri tarzı yazıların doğru ve açık bir şekilde belirtilmiş olmasıdır. Birçok kedi maması içerisinde kaynağı belirsiz ve zararlı et konulmaktadır. Bunun amacı yine maliyeti düşürmek ve tüketiciye sunmaktır. Bu tür oyunlara gelmeden, kaliteli kedi maması alarak evcil dostunuzun sağlıklı yaşamasına yardımcı olun.

İyi bir kedi maması paketi üzerinde hangi etin ve ne kadar bulunduğu belirtilmiştir. Bunun yanında sadece kaynağı belirtilmiş et değil, içerisinde bulunan fosfor, kalsiyum ve magnezyum oranına da dikkat edilmesi gerekiyor. Bu oranların tutarsız ve yüksek olması maalesef ki kedilerde birçok hastalığa sebep oluyor ve var olan hastalığı tetikliyor.

Kediler normal gün içerisinde 1 kap kuru mama yediklerinden sonra mutlaka bir kahve fincanı su içmeleri öneriliyor. Eğer ki kediniz gün içerisinde yeteri kadar su içmiyorsa mutlaka veterinere götürmenizi öneririz. Dengeli ve problem yaratmayacak oranlar genel de 1,1 ve 0,7 arasında olduğu araştırmacılar tarafından açıklanmıştır. Bununla birlikte, dengeli protein oranına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Protein çok veya az alındığında birçok probleme yol açar. Bu yüzden kedinizin gün içerisinde ne kadar proteine ihtiyacı olup olmadığını iyi analiz ederek, kaliteli kedi maması tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here