Sağlıklı bir kedi mamasının içinde neler olmamalı?

 

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi besini içerisinde öncelik ile kedilerin alerji olmasına sebep olan bir numaralı maddelerden olan mısır, mısır gluteni, soya, buğday, kurutulmuş arpa küspesi, digest ve benzeri maddeler olmamalı. Bu anlamda, bu maddelerin hiç biri kedilerin beslenmesi gereken onlara faydalı olan yiyecekler listesinde yok. Bu maddeler tamamen üretilen kedi ya da diğer hayvan mamalarının maliyetini düşürmek için katılan şeyler. Bu ürünler içine konulan boş doldurucular ile günlerce bekletilen ve maliyeti ucuz, bir işe yaramayan ürünler.

 

Çoğu hayvan bakıcıları bu konuda muzdarip. Piyasada ki çoğu petshop mamasında bu içerikler mevcut ve bu maddelerin tümü hayvanlarınıza alerji yapar. Kimi kediler bu mamalara alerjik değildir ve bu maddeleri vücudu tolere edip kullanabilir ama mamanızın içerisinde kaç tane bu tarz maddenin olduğu o mamanın niteliğini değerlendirmenize yardımcı olabilir ve kediniz bir gün alerjik belirtiler gösterdiği zaman bunu yapan maddeyi direkt teşhis etmenizi sağlar.

 

Sağlıklı bir kedi mamasının içinde neler olmalı

 

Sağlıklı ve de kaliteli bir kedi mamasının temel içeriği, kaynağı belli olan bir etten oluşmalı. Kaynağı belli olan et derken neyi kastediyorum: Chicken by products, animal by products, Meat by products, meat meal ve benzeri tanımlar (yani Türkçesi et ve yan ürünleri et ve türevleri) ucu açık tanımlardır. Birçok mamayı ucuza mal etmeye çalışan petshop bu tanımları yazıyor ve mamanın içeriğine kaliteli ve de hormonsuz iyi et ya da tavuk koymak yerine uygunsuz ölen hastalıklı hayvanların bayat etlerini koymakta. Ya da et yerine gaga ibik ayak toynak ve benzeri gibi besleyiciliği olmayan hayvan kısım ya da uzuvlarının kimyasal işlemden geçmiş olan hallerini katıyor.

 

Bu mamalar tehlikelidir ve besleyici değildir. İyi bir besin mamasının üzerinde ne etiyse türü belirtilerek yazılmalı bazı kelime oyunları olmamalıdır. Ülkemizde piyasaya sürülen sözde en kaliteli petshop markaları mamalarının birçoğunun içeriğinde kaliteli bir et kaynağı olması yerine tavuk unu gibi besin değeri düşük maddeler kullanılıyor.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here