Evinde kedi besleyen her insanın dikkat etmesi gereken unsurlardan bir tanesi de kedisinin tuvaletini yaptığı kum tercihidir. Kedimize her hangi bir kumu tuvaletini yapması için kullandıramayız. Kedimize, kedi kumu olarak, deniz kumu, herhangi bir inşaattan getirdiğimiz kumu veya hafriyat atığını sunamayız.

 

Kedimizin kullandığı kumun içinde sigara izmariti, çöp veya her hangi bir kimyasal madde olmamalı. Kedimizin, kedi kumu son derece temiz olmalı. Bu hem kedimizin hem de sahibi olan bizler için oldukça önemli bir durum. Pis bir kumdan mikrop kapan kedimiz bu mikrobu evin içine taşıyabilir. Kedimizin kirli kumdan rahatsız olmaması ve hastalık kapmaması için kedi kumu temizliğine dikkat edilmeli ve mümkünse günde bir kaç kez temizlenmelidir.

 

Kedi kumu alırken dikkat edilecek özellikler nelerdir?

 

Kedimize, kedi kumu alırken doğal minerallerden oluşmasına, hijyenik olmasına, anti bakteriyel olmasına, olabildiğince beyaz olmasına, koku emme özelliğine, sıvı emme yüzdesine, topaklanma özelliğine ve tane boyutuna dikkat etmeliyiz.

 

Kedi kumu neden beyaz olmalı?

 

Kedilerin görüşü siyah beyazdır. Diğer ara renklere nazaran kediler beyazı daha kolay seçerler ve bu sayede kumlarına daha kolay alışırlar.

 

Kedi kumu kullanılırken nelere dikkat etmeliyim?

 

Öncelikle kumun yüksekliği 7 cm olmalı ve düzenli bir şekilde kum üzerindeki katı atıkları temizlemeliyiz. Topaklanan kedi kumu tuvalete değil kesinlikle çöpe atılmalı ve eksilen kum miktarı 7 cm’ye tamamlanmalı. Kedi kumunun bulunduğu kap düzenli aralıklarla boşaltılıp yıkanmalı.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here