Minik dostlarımız olan kedilerimizin tuvaletlerini yaparken sorun yaşamamaları için kedi kumu tercihlerine dikkat etmeliyiz. Öylesine sıradan bir kumu, yada herhangi bir harfiyattan elde ettiğimiz kumu kedi kumu niyetine kullanmamız mümkün değildir. Tercih edilen kedi kumu, kedimizin sağlığı açısından son derece büyük önem arz etmektedir. Yanlış bir kedi kumu kullanımı kedimizde deri ve pati rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

 

İyi bir kedi kumu hangi özelliklere sahip olmalı?

 

Sağlıklı bir kedi kumunun sahip olması gerek özellikler aşağıda sıraladığımız gibidir.

Doğal içerikte olması: Bir kedi kumu olabildiğince doğal içerikte olmalıdır. Bentodit veya sepiyolit gibi minerallerden oluşmuş olması tercih edilmelidir. Hijyenik (antibakteriyel olması): Bir kedi kumunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de hijyenik yani antibakteriyel özelliklere sahip olmasıdır. Kumun bakterileri yok eden bir özellikte olması kedimizin sağlığını muhafaza etme açısından önemlidir.

 

Tozsuz ve beyaz olmalı: Kumun tozlu olası kedimizin nefes borusunda tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kumun tozsuz olası şart. Ayrıca kedilerin görüşü siyah beyaz olduğundan dolayı ara renklerden beyazı daha iyi seçebilir ve bu kumunu benimsemesini kolaylaştırır. Kedi kumunu topaklanma özelliğine sahip olması ve suyu emer yapıda olması temizlik açısından hem kolay sağlar hem de daha sağlıklıdır. Sivri uçlu ve kalın kumlardan olmamalı. Kumun ne çok ince yapıda ne de çok kalın yapıda olmamasına özen gösterilmelidir.

 

İyi kumu seçtiğimi nasıl anlarım?

 

Tüm bu özelliklerle beraber kullanacağı kumu yine kedimiz kendi seçer. Kedimizin benimsediği kum doğru kumdur.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here