Evdeki arkadaşınızın ihtiyaçlarını hareketlerinden anlayabilirsiniz. Özellikle de acıktığı zaman size özellikle şirinlikler yapar. Peki, hangi mama türünü tercih etmelisiniz ya da neye göre tercihleriniz değişmelidir. Tüm nu konular sizin dostunuzla ya da dostlarınızla aranızdaki ilişkinizi doğru orantıda eğer kötü tercihler yaparsanız da ters orantıda değişecektir.

 

Öncelikle petshop ya da internet aracılığıyla mama alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus veterinerinizin size tavsiyesidir. Arkadaşınızı veterinere götürdüğünüzde yaşına, cinsiyetine ve cinsine göre ne tür bir mama almanız gerektiği yönünde sizi yönlendirecektir. Veterinerinizin tavsiyeleri doğrultusunda size güven veren bir petshop bulup gerekli mamayı almalısınız.

 

Mamaların kalitesine göre dostlarınızdaki değişiklikler:

 

Sadık dostunuzun yaşam hareketleri sizin ona verdiğiniz mamanın kalitesine göre değişiklik göstereceğinden şüpheniz olmasın. Ona eğer kalitesiz ya da bilinmeyen bir firmaya ait mama alırsanız ve mamayı mutlu bir şekilde tüketmiyorsa, size mamayı beğenmediğini konuşarak anlatamayacağından, kırgınlığını hareketleriyle bildirecektir. Ya da daha kötü sonuçlar oluşarak onun hastalanmasına sebep olabilirsiniz. Mama yüzünden koku değişikliği (pis koku) veya sürekli kaşınma hallerine bürünebilirler belki de saldırgan olup tehlikeli sonuçlar oluşturabilir. Bir başka belirti ise tuvalet alışkanlığındaki değişiklik olacaktır. Bunları düşününce sadık dostlarımıza layık gördüğümüz mamanın önemini anlamış oluruz.

 

Mama alırken dikkat edilecek hususlar:

 

Dostlarınıza mama alırken (bu internet sitesi de olabilir petshop da olabilir), mamaların paketlerindeki içerikleri dikkatlice okumalısınız. Sonuçta alacağınız mamaları koşulsuz yemeye başlayacakları için bu konuya dikkat çekmek isteriz. Yüksek proteinli mamalar köpeğinizi için gayet iyi gelecek bir ürün olacaktır. Genel olarak mamalar tavuk eti, gluten unu, kümes hayvanlarını içerdiği ürünler, buğday, kalsiyum fostat, B-12 vitamin takviyesi ve folik asit içermesini tavsiye ederiz. Mamalardaki besin grubuna dikkat edilmelidir.

 

Dostlarımıza, onları sevdiğimizi yaptığımız her hareketle belli etmeliyiz. Onlarla aynı dili konuşamıyor olabiliriz, onlara sevgimiz anlatabileceğimiz tek yolumuz hareketlerimizdir. Mama yeme zamanında bir balkonda betona ya da evin bir köşesinde yere değil, onların mamalarını mama kaplarına koymayı alışkanlık edinin yani değer verdiğinizi belli edin. Onlara ne kadar saygı içerisinde davranırsanız karşılığını bir o kadar sevgi ile göreceksiniz.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here