Evcil hayvanlar denilince akla kedi ve köpekler gelir. Balıklar ise son zamanlarda, evcil hayvan olma statüsüne girdi. Evcil hayvan demek, vahşi doğadan alınıp, evde beslenilen ve ev ortamına uyum sağlayan hayvan demektir. Balıklar da uçsuz bucaksız okyanuslardan, denizlerden ve göllerden alınıp, evde bakılmak üzere, akvaryumlara dolduruluyor.

 

Balıkların bakımı, ihmal edilemez. Çok nazik hayvanlardır. Suları sürekli değiştirilmelidir. Kaliteli akvaryumda beslenilmelidir. Balık alırken, satıcıdan balığın hangi ortamları sevdiğini, hangi yemi sevdiğini ve yaşama ortamı hakkında bilgi almak gerekir. Işıklandırılmış, estetik bakımından içerisi güzel, akvaryum malzemeleriyle donatılmış, bir akvaryumda, renge renk balıkların gezinmesi insana huzur verir. Yaratanın bin bir çeşit yarattığı süs balıkları, Balık yemi konusunda ihmal edilmemesi gerekir. Ne olduğu belirsiz satıcılardan, ne olduğu belirsiz yemlerin alınmaması gerekir. Balık yemi işinde uzman, akvaryum balıkçığından anlayan, birinci sınıf firmalardan alınır.

 

BALIKLAR VE BALIK YEMİ

 

Balıklar bünye olarak sıcağa, soğuğa ve açlığa dayanamazlar. Akvaryum suyunun sıcaklığı ve temizliği sürekli kontrol edilmelidir. Akvaryumu olan insan, bir iki gün bakmasa akvaryuma, akvaryum olmaktan çıkar. Balıklar teker teker ölür. Balık için en önemli malzeme Balık yemi desek yanılmış olmayız. Bütün evcil hayvanların, bütün ihtiyaçlarından haberdar olan ve bu konuda uzman olan, bunun yanında akvaryum ve balık konusunda son derece tecrübeli, firmalarla çalışmak gerekir. İnternetin yaygınlaşmasıyla, internetten sipariş verilebilir.

 

Balık yemi, beş çeşide ayrılır: Pul yem, Granül yem, tablet yem, kurutulmuş yem, kova yem… Bu yemler 12gr, 300gr,250ml ve 1000 ml gibi miktarlarda satılır. vipagen, goldy gren, vipon gug-mix, san, flora, micron, goldy color, spirulina, pond flake, bettogran, bettogran granül gibi birçok sınıfı vardır. Ayrıca akvaryum için, iç filitre, d ış filtre, hava motoru, kafa motoru, ısıtıcı, aydınlatma, ilaçlar, vitaminler, testler gibi birçok malzeme üretilmektedir. Balıkların cinsleri de farklıdır.

 

Bazı balıklar kavanozda yaşarken, bazı balıklar akvaryum dışında yaşayamaz. Mesela çöpçü balığı, akvaryum içerisindeki pislikleri yiyecek beslenir. Daha birçok balığın, farklı karakteri vardır. Akvaryum balık türlerini beslemek, boş vakitlerde uğraşılabilecek zevkli bir hobidir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here