İnsanların en sadık dostu olan canlılar köpeklerdir. Dünyada genel olarak en fazla evcil hayvan olarak beslenen canlıdır. Sahibine olan sadakati çoğu insan için vazgeçilmez olmuştur. Köpek sahibi insanlar düzenli olarak doğa yürüyüşleri gibi aktivitelere de katılmak durumunda kalmaktadır. Bu da köpek beslemenin en büyük artılarından biri olmaktadır.

 

Köpek Türleri

 

Ev içinde ya da bahçede beslemeye uygun pek çok cins köpek türü vardır. Bir yavrulama ile 4-5 tane yavruya sahip olabilmelerinden dolayı ev içinde genellikle erkek köpek beslemek tercih edilse de, dişi köpekleri de kısırlaştırma yaparak sahiplenenler çoktur. Kimileri ise bu durumdan rahatsız olmaksızın birden fazla köpeği sahiplenmektedir. Evde beslenen köpek çeşitleri genellikle ufak boyutlu olmaktadır.

 

Süs köpeği denilen bu cins köpekler hem fazla tüy dökmeden hem de aşırı mama ihtiyacı olmadan yaşarlar. Bahçe köpekleri olarak ise kangal ve kurt köpeği türleri tercih edilmektedir.

 

Köpek Bakımı

 

Köpek sahibi olanlar öncelikle aşılarını düzenli bir şekilde yapabileceği ve dönemsel kontrollerini sağlayabileceği bir veteriner ile anlaşmalıdır. Ev içerisinde gereksinim duydukları mama kabı, tüy fırçası, tasma, çeşitli köpek oyuncakları, su kabı gibi birçok ihtiyacını ise almanız uzun süre boyunca yeterli olacaktır.

 

Devalı alacağınız ihtiyaçlar ise öncelikle köpek maması ve köpek maması ile beraber vermeniz gereken vitaminlerdir.

 

Köpek Maması Çeşitleri

 

Evcil hayvan yemi üretimi yapan firmalar gün geçtikçe artmaktadır. Şuan pet shoplar haricinde gıda marketlerinde de köpek maması çeşitlerine rastlamak mümkündür. Hatta online pet shop mağazalarından istediğiniz köpek maması çeşidinin siparişini verebilirsiniz.

 

Köpeğinizin türüne göre ve vitamin ihtiyacına göre köpek maması seçmelisiniz. Veterinerinizin yaptığı kontrolde köpeğin herhangi bir sağlık problemi varsa eğer doktorunuz size o ihtiyacına yönelik bir köpek maması tavsiye edecektir. Örneğin tüy dökmesine karşı olan vitamin çeşitlerini barındıran köpek mamaları mevcuttur.

 

Uzman veterinerler köpek mamasını sürekli olarak değiştirmemenizi tavsiye etmektedir. Köpeğinize uygun olan ve onun da sevebildiği bir köpek maması markasını tespit edip bir sonraki alımlarınızda o markanın ekonomik boyunu tercih edebilirsiniz.

 

Açıkta satılan paketsiz mamalardan uzak durarak köpeğinize olası bir dış bulaşmasını önleyebilir ve bayat mama riskine engel olabilirsiniz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here