Pet shop kuş, balık, kedi, köpek ve kemirgen hayvan türlerinin satıldığı yerdir. Aynı zamanda bu evcil hayvanların bakımları için gereken malzemeler örneğin; vitaminler, antibakteriyel ürünler, kuşlar için suluk ve yemlik çeşitleri, oyuncak türleri, kedi köpek türü hayvanlar için mamalık, balık akvaryumları için gerekli çeşitli filtre malzemeleri gibi pek çok ürünün satıldığı mağazalara pet shop adı verilmektedir.

 

Evcil hayvan sahipleri, düzenli olarak pet shop alış verişleri yapmaktadırlar. Evcil hayvan bakımı oldukça meşakatli bir iştir. Fakat bunun sevdalısı olan insanlar evcil hayvanları için gereken ne varsa zevk ile yapmaktadır. Oldukça hassas canlılar olan evcil hayvanlar için mama markası ve çeşidi çok önemlidir. Piyasaya her gün bir başka çeşit ürün çıkmaktadır. Pet shop raflarında her geçen gün bir başka marka yem ve mama çeşidi görülmektedir. Evcil havyalarımız için üretilen bu yemlerin belirli standartları geçmiş olması gerekmektedir.

 

Pet Shop Denetimleri

 

Valiliklerin, Çevre ve Orman Bakanlığının uygulamak ile yükümlü olduğu hayvanları koruma kanununa göre, pet shopların belirli aralıklarla yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde işleyip işlemediğini denetlemeleri gerekmektedir. İlk olarak satışa sunulan evcil hayvanların uygun koşullarda olup olmadıkları uzman veterinerler tarafından oluşturulmuş denetim ekipleri ile kontrol edilmektedir.

 

Denetim sadece hayvan sağlığı ile sınırlı değildir. Pet shopların yasa dışı üretim yapan çiftliklerden evcil hayvan temin edip etmediği tespit edilmesi için hayvanlara ait belgelerin kontrolü de yapılmaktadır. Bunların dışında pet shopların hayvanların kafesleri için yeterli alana sahip olması, satışta olan canlıların su ve mama ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılanıyor olması, sağlıklı ve hastalıklı canlıların ayrı yerlerde olması, gerekli hijyen koşularının yerine getirilmesi gibi pek çok ayrıntı denetlenmektedir.

 

Pet shoplar günün belli saatlerinde anlaşmalı olduğu veteriner hekim ile çalışmak zorundadır. Denetim ekibi ayrıca bu konuda hassas davranarak, veteriner hekimin giriş çıkış saatlerini içeren belgeleri de kontrol etmektedir.

 

Hayvan Koruma Derneğinin başlattığı bir projede öncelik olarak sokak hayvanlarının ve barınak hayvanlarının evcilleştirilmesi gerektiği öneriliyor. Böylelikle ileriki senelerde daha da artacak olan sokak hayvanlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here