Avustralya’ ya özgü bir tür olan muhabbet kuşları evcil bir kuş türüdür. Evde beslenen bu kuşlar mavi, yeşil, beyaz, sarı renklerde tüylere sahiplerdir. Ömürleri yaklaşık 15 yıl kadardır. Dünya genelinde en çok beslenen evcil hayvandır.

 

Muhabbet kuşları genel olarak her konuda hassasiyet göstermektedirler. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlarda yaşama imkanları çok düşüktür. Kafes yerlerinin değiştirilmesi ile rahatsızlanmalar yaşayabilmektedirler. İçme suları günlük olarak değişmeli ve sağlıklı kuşlarda 3 günde bir rahatsız kuşlarda ise her gün olmak üzere vitamin takviyesi yapılmalıdır. Yeşil sebze ve bazı meyveleri yiyebilen bu kuşların sindirim sistemi oldukça hassas olduğundan bu tarz yiyecekler iyice yıkanmalı ve fazla olmamak şartı ile kuşun beslenmesine katılmalıdır. Muhabbet kuşu yemlerinin çekirdekli yem, kuru meyve parçacıklı yem gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

 

Piyasada birçok kuş yemi çeşidi bulunmaktadır. Ancak kuşun yaşına ve türüne göre kuş yemi kullanılmalıdır. Yavru muhabbet kuşları çekirdeksiz kuş yemi ile beslenirken, yetişkin muhabbet kuşlarına çekirdeksiz kuş yemi tavsiye edilmemektedir. Yetişkin muhabbet kuşları gaga taşı ile gagalarını düzenli olarak bileyerek çekirdekli kuş yemlerini rahatlıkla açmaktadırlar. Yavru muhabbet kuşları için ayrıca mama şeklinde kuş yemi kullanmak mümkündür.

Muhabbet kuşlarının her konudaki hassasiyeti yemleri konusunda da göstermektedirler. Alışkın oldukları bir kuş yemi ile sürekli olarak beslenmek isterler. Bu sebeple seçeceğiniz kuş yemini sürekli olarak kullanacağınız şekilde seçmelisiniz. Rahat tedarik edilen ve değiştirmek zorunda kalmamanız için güvenilir markaları tercih etmelisiniz.

 

Uzman veterinerler muhabbet kuşu yemi için genellikle kapalı paket ürünleri kullanmanızı tavsiye etmektedir. Açıkta satılan kuş yemleri kolayca tozlanmakta ve bayatlamaktadır. Bu sebeple muhabbet kuşunuza risk oluşturmaktadır.

 

Muhabbet kuşları için kuş yemi olarak üretilen çeşitli krakerler de vardır. Ballı, muzlu, mangolu, çilekli, kirazlı gibi çok sayıda seçeneği olan bu ürünler muhabbet kuşları tarafından oldukça sevilmektedir. Fakat uzman veterinerler sürekli olarak verilen krakerlerin alışkanlık yaptığına ve asıl yemlerinin yenilmediğine dikkat çekmektedir. Bu nedenle bu tarz krakerler de yeşil sebze ve meyvelerde olduğu gibi nadir olarak verilmelidir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here