Muhabbet kuşlarına kuşyemi dışında verilmesi gereken türlü türlü ek besin ve takviye ürünleri vardır. Kuşlarımızın gelişimini düzgün bir şekilde tamamlaması, yumurtalayıp üremesi ve yavrularını sağlıklı bir şekilde büyütebilmesi ve uzun ömürlü olması için gerekli olan takviye ürünleri verebileceğimiz ek besinleri ve kuşyemi nasıl olmalıdır. Bu yazımızda bazı başlıklar altında ele alacağız.

 

Dal Darı;

 

Darıları kurutularak meydana gelen 0 doğal bir üründür. Kabuklu gıdalarla beslenen bütün kuşlar için bu ürün uygundur. Birde yavru muhabbet kuşlarına yem kırmayı öğretmeyi amaçlamak için verilir. Yetişkin kuşlarında tüketmesinde fayda vardır. Haftada bir en fazla 1 tane verilmelidir. Tüketimi kuşlar tarafından kolay olduğu için fazla verildiği takdirde kuşunuz tembelliğe alışır ve diğer yemleri yemek istemeyip sürekli bu yemi tercih ederler. Birden fazla kuşlara verilmesi de ayrıca şişmanlamasına neden olur. Besin değerleri; %67 karbonhidrat, protein, %1,5 selüloz, %3,5 yağ.

 

Kuş Kumu;

 

Kuşlar tarafından tüketilen kabuklu tohumların hepsinin sindirimine yardımcı olması için kullanılır. Kuş kumu, bu konuda oldukça yararlı olan en önemli ek besin tercihlerinden biridir.

 

Ballı Kraker ve Meyveli Kraker;

 

Muhabbet kuşları için, ihtiyaç duyulan ek besleyici maddeleri içinde barındıra, vitamin açısından zengin içerikli yumurtalı, ballı ve meyveli bir ek besin kaynağıdır. Aldığı mineraller ve vitaminlerle çok sağlıklı gaga yapısına kavuşur. İçerisinde bulunan kırmızı darı, kuşyemi, akdarı, sarı darı, keten tohumu, bal ve kurutulmuş farklı türde meyveler bulunur.

 

 Kızıştırıcı ve Konuşturucu Yem;

 

Muhabbet kuşlarının üremeleri ve eşleşmelerine, çiftleşmelerine destek olmak amacıyla hazırlanmış olan özel bir karışımın yardımıyla kuşların kondisyonunu arttırarak cinsel arzusunu en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı bir kuşyemi türüdür. Gündelik olarak kuşyemi ve kuşların ana besin kaynağına karıştırılarak ya da ayrı bir mama bölümüne koyularak kuşlara verilir.

 

İçerisinde; Nijer tohumu, sarı darı, aspur, kırmızı darı ve vitamin karışımı (buğday, yumurta ve yumurta ürünleri, şeker, mineraller ) bulunmaktadır. Kızıştırıcı ve Konuşturucu Yem, muhabbet kuşlarının konuşmaya daha el verimli olduğu ilk birkaç aylık kuşların yani yavruluk dönemlerinde konuşmayı öğrenmelerine destek sağlamak için kullanılmaktadır.

 

Muhabbet kuşlarında dilinin altındaki yağ bezelerinin erimesini sağlayarak çok daha hızlı konuşabilmesine yardımcı olur.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here