Hayvanlar insanlar gibi dertlerini anlatamazlar. Eğer evcil hayvan sahibi iseniz onların hareketlerini gözlemleyerek evcil hayvanınızın neyi sevip neyi sevmediğini anlayabilirsiniz. Peki, mama konusunda Ne yapmalısınız? Sizler için bunun cevabını araştırdık. Evcil hayvanınıza mama alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus son kullanma tarihidir. Son kullanma tarihi geçmiş mamalar evcil hayvanınızı hasta edebilir veya ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Mama alırken öncelikle son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özen gösterin.

 

Mama alırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise mama yetişkin hayvanlar için mi? Yavru hayvanlar için mi? Yavru evcil hayvanınıza yetişkinler için olan mamalardan kullanırsanız evcil hayvanınızın midesini bozmasına sebebiyet verebilirsiniz. Yetişkin hayvanlar için olan mamaların, yavru hayvanlar tarafından sindirilmesi zordur. Buna dikkat edin. Almak istediğiniz mamanın içeriği, beslenme değeri analizi ve içerisindeki diğer katkı maddeleri kutunun üstündeki etikette mevcuttur. Eğer etikette yazmıyorsa petshop çalışanına sorarak bilgi alabilirsiniz.

 

Diğer önemli madde ise evcil hayvanınızın ihtiyacına göre mama seçmek. Evcil hayvanınızın besin ihtiyacı evcil hayvanınızın türüne, günlük hareket düzeyine, yaşadığı çevreye, hamile olup olmamasına göre farklılık gösterir. Evcil hayvanınızın ihtiyacını karşılayacak bir mama almak istiyorsanız satın alacağınız mamanın içinde hayvanınızın ihtiyaç duyacağı besin maddelerinin bulunduğuna dikkat etmelisiniz. Proteinler, yağlar, mineraller ve vitaminler mamanın içinde bulunması gereken besin maddeleridir.

 

Mama alırken mamanın kolay sindirilebilir olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Mamanın kolay sindirilebilir olması, evcil hayvanınızın sindirim sisteminde sorun olmasının önüne geçer. Ayrıca satın aldığınız mamanın enerji düzeyine de dikkat etmelisiniz. Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu enerji miktarına göre mama seçmelisiniz. Mamayı satın aldığınız petshop güvenilir mi? Tarihi geçmiş mamalar hayvan sağlığını tehdit etmekte. Hayvanınızın sağlığı için her zaman gittiğiniz petshop tercih edilirse daha iyi olur.

 

Mama paketlerinde önerilen tüketim oranlarına uymak evcil hayvan sağlığı açısından önemlidir. Evcil hayvanınızın tüketim oranlarını belirlemeniz evcil hayvanınızın yetersiz ya da çok fazla beslenmesi sonucu yaşanacak sağlık problemlerinin önüne geçecektir. Marka seçimine dikkat edin. Olması gerekenden fazla ucuz mamaları tercih etmeyin. İçeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz mamaları evcil hayvanınızın tüketmesine izin vermeyin. Mama seçerken üretim standartlarına uygun olmasına önem verin.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here