Toplumumuzda büyük bir kesim tarafından sevilen hatta beslenilmesinden mutlu olduğumuz canlıların başında gelir kuşlar. Kimimiz yalnızlığımızı paylaşır dert ortağımız yaparız, kimimiz ise ötüşüne hayranlıkla dinlediğimiz keyif aldığımız için bakarız. Kuş beslemenin büyütmenin bular gibi birçok sebebi olabilir. Kolay gibi görüngede meşakkatlidir bakımı ama severek yaptığımızda güzel bir hobi halinde gelebilir. Evde, iş yerinde hatta çatıda bile besleyebiliriz. Bir bakmışsınız ki onlarda ailenin bir parçası olmuş.

 

 

Mesela evinin çatısında öle kuşlara bakan bir adam görebilirsiniz. Ne yapıyor orda diyebilirsiniz. Kişi güvercin dediğimiz kuş cinsinin uçuşuna, havada süzülüşüne, hatta akrobatik hareketler yapmasını zevkle izler. Evimizde beslediğimiz muhabbet kuşları gibi değildir özgürlüklerine düşkünlerdir. Birde sık olarak gördüğümüz muhabbet kuşları vardır ki onları kafesinden çıkarmasanıza sıkılmazlar. Bazılarının karşısına koyduğunuz bir ayna ona eş olur konuşursa konuşur kendi kendine. Bu kuşları beslemekte kolaydır. Kuşyemi dediğinizde rahatlıkla satın alabileceğiniz yem türüyle beslenirler.

 

 Kuşyemi dendiğinde kendi içinde birçok gruba ayrıldığını göreceksiniz. Bir muhabbet kuşuna aldığınız yemi, bir kanarya yemeyebilir. Dahası da muhabbet kuşlarının yemlerinde kendi içinde ayrılır. Çiftleşme zamanına göre bile ayrı bir kuşyemi bulabilirsiniz. Kızıştırıl diye tabir edilir. Bir diğer kuşyemi çeşidi ise krakerlerdir. Kuşların keyifle yediği ve zahmetsizdir.

 

Kafesin içine asma aparatı yardımıyla asabilirsiniz. Kuşların yem kabı içinde yedikleri yemin kabukları birikir ve kafesteki kuşyemi rahatlıkla bulamaz bittiğini sanır. Bu sebepten dolayı düzenli bir şekilde yem kabını kontrol etmeliyiz. Ancak kraker yemde böle bir sorun yoktur. Astığınızda kabuklarını kendi çıkarıp yere düşürecektir. Size sadece kafesin alt bölümünü temizlemek kalır.

 

 Kuşyemi marketlerde, veteriner kliniklerde ve internetten bulabilirsiniz. İstediğiniz gramajda istediğiniz kadar da temin edebilirsiniz.500 gr ile 50 kilogramlık boyutlarına kadar bulmak mümkündür.

 

Beslediğiniz kuşun hangi besine ihtiyacı olduğunuzda bilmek çok önemlidir. Örneğin kuşunuzun tüylerinin çok güzel görülmesini istediğinizde ona göre bir kuşyemi bakmalısınız. Doğru yem seçimini dikkatli yapmasanız kuşunuzdaki eksikliği göremeyebilirdiniz. Birçok markada oldukça fazla çeşit göreceksiniz. Her kuşyemi her zaman verilmemelidir. Kuşyemini verme aralıklarına dikkat edilmeli ki özellikle muhabbet kuşları açlığa fazla dayanamaz. Ötüşünde ve halinden aç kaldığını belli eder. Bu kuşların kendi durumunu anlatmak için seçtiği bir yöntemdir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here