Kuşların sağlıklı belenmeleri için doğada birçok kuş yemi bulunur. Bu yemlerin birbirinden farklı besin değerleri vardır. Özellikle evde beslenen kuşların sağlıkları için bu besin değerlerine önem verilmelidir.

 

Ak Darı:

 

protein, %72 karbonhidrat, %2,5 yağ, %2,5 selüloz bulunan bir kuş yemi türüdür. Özellikle muhabbet kuşlarının en çok tükettiği tamal besin ögelerinden biridir Ak Darı.

 

Dal Darı:

 

İçerisinde protein, %67 karbonhidrat, %3,5 yağ, %1,5 selüloz bulunan başka bir kuş yemi türüdür. Dal darının tohumları diğer darı türlerine göre daha küçük tohumlara sahiptir. Özellikle yavru kuşların tüketimi için oldukça ideal bir kuş yemi türüdür.

 

Sarı Darı:

 

protein, %74 karbonhidrat, %2 yağ, %2 selüloz bulunur. Bu kuş yemi türü de yine özellikle muhabbet kuşları tarafından çok tercih edilen bir yem çeşididir. Fakat bu yem çeşidi içerisinde bulunan bazı maddelerden dolayı kuşların vücutlarında daha az özümsenir.

 

Kızıl Darı:

 

Kızıl darı ticareti zor olan ve çok küçük taneli bir yem çeşididir. Bu sebepten dolayı genel olarak bahçede ve çimenlik alanda yetiştirilir.

 

 

 

Siyah Darı:

 

protein, %70 karbonhidrat, %4 selüloz, %2 yağ bulunan bir kuş yemi çeşididir. Siyah darı aslında Akdarı ile aynı özellikler taşısa da biraz kabuğunun sertliğinden dolayı ikinci planda yer alır. Ayrıca ikinci planda yer alışına fiyatının farklı olması da etkilidir.

 

Tiftik Darı:

 

Tiftik darı ise kızıl darı gibi ticareti zor bir yem türüdür. Bunda çok küçük ve keskin olmasının etkisi vardır. Bu sebeple tiftik darı da bahçelerde ve çimenlik alanlarda yetiştirilir. Tabi kuşlar tarafından çerezlik olarak tercih edilir.

 

Japanese/ Japon Darısı:

 

protein, seliloz, 63 karbonhidrat, %5 yağ bulunur. Küçük taneleri bulunur. Japanese özellikle Doğu Asya’da ABD’de yetiştirirler. Gıda ve yem bitkisi olarak yetiştirilir. Besleyici bir yem olan Japon darısı kuşlar tarafından çabuk kabul edilen bir yem türüdür. Avrupalı kuş yetiştiricileri başta olmak üzere tüm yetiştiriciler tarafından kullanılır. Bu kullanım oranları – arasında değişir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here