Doğada mevcut binlerce kuş türü yaşamaktadır. Bunlardan bazıları ise evcil kuşlardır. Özellikle evcil kuşlar için birçok kuş yemi çeşidi bulunmaktadır. Farklı besin değerlerine sahip olan bu kuş yemi çeşitlerinin kontrollü bir şekilde kuşlara verilmesi gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ ve selüloz dengesine dikkat edilmelidir.

 

Aspur:

 

Aspur içerisinde protein, %70 karbonhidrat, %2 yağ ve %4 selüloz bulunduran bir kuş yemi çeşididir. Kanarya yemi ya da sade yem adıyla da bilinir. Kuşlar için popüler bir yem türüdür. Çünkü ince kabuklu olması sebebiyle çabuk soyulur. Muhabbet kuşları için kullanıldığında %50 oranında diğer yemlerle karıştırılabilir. Diğer yemlere göre çok daha fazla besleyicidir ve daha çok tercih edilir özellikle muhabbet kuşları ve papağan besleyen kişiler genel de bu yemi tercih ederler.

Keten:

 

Keten içerisinde protein miktarı zengin olan bir kuş yemi türüdür. Tabi yağ oranı oldukça fazladır. İçerisinde %24 protein %22 karbonhidrat, selüloz ve %31 yağ bulunur. Tohum içeriğinden dolayı natürel bir müshildir. Özellikle içerisindeki bazı maddeler sayesinde iç organların korunumu için faydalı bir yem kaynağıdır.

 

Ay çekirdeği:

 

Ay çekirdeği kuşların genelde çok sevdiği yem türlerinden biridir. Ayrıca içerisinde yağ oranı oldukça fazladır. İçerisinde protein, %20 karbonhidrat, selüloz, %40 yağ bulunur. Hatta yağ oranı bazen %48 ile %50 arasında değişir. Bu durum özellikle muhabbet kuşları için gayet besleyici bir besin kaynağı olmasını sağlar.

 

Ayıra Ay çekirdeğinin içinde pek çok mineral, vitamin, amino asit ve eser maddeler bulunmaktadır. Tabi ki sağlık için bu yemin kuşlara aşırıya kaçmadan dengeli bir oranda verilmesi gerekmektedir.

 

Yulaf:

 

Yulaf içerisinde % 12 protein, %64 karbonhidrat, selüloz, %6 oranında yağ bulundurur. Yulaf kuşlara yem karışımına karıştırılarak verilmemelidir. Soyulmuş olan yulaf en uygun yenliklerle ayrıca kuşlara verilmelidir. Ayrıca yulaf diğer yemlere oranla içerisinde en çok mineral bulunduran yem çeşididir.

 

Sarı Darı:

 

Sarı darı içerisinde protein, %70 karbonhidrat, %2 yağ ve %2 selüloz bulunan bir kuş yemi çeşididir. Çokça tüketilen bir darı türü olmasına rağmen içerisinde ki bazı maddeler kuşların vücudunda az özümsenmektedir.

TEILEN
Önceki İçerikKuş Yemi
Sonraki İçerikKuşlarımızın Menüsü

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here