Kuşlar doğada özgür hayvanlar olarak bilinir. Şiirlere, Şarkılara konu olmuşlardır. Hassas ve narin yaratıklardır. Bakımları da bir hayli zor olduğu aşikârdır. Ölümlerine sebep olan maalesef acemi olarak nitelendirebileceğimiz birçok kuş sever mevcuttur.

 

Kuş bakımı konusunda en önemli faktör, Şüphesiz ki bu canlıların besin kaynağı olan Kuş yemi olduğunu bilmekteyiz. Her kuş türünün belli başlı sevdiği besin aldığı yem türleri mevcuttur. Yani kuş türlerine göre yemiş oldukları yemler değişmektedir. Şimdi hangi kuş türü hangi yemden beslenmektedir bunun bir incelemesini gerçekleştirelim.

 

Muhabbet Kuşları;

 

Bu kuşlar, özellikle en çok tükettikleri Kuş yemi olarak Akdarıyı beğenmektedirler. Karbonhidrat bakımından zengin bir besin kaynağı olan Akdarı, Muhabbet kuşlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Dal Darı da aynı şekilde bu türdeki kuşların vazgeçilmezleri arasındadır.

 

Karbonhidrat bakımından yine zengin bir besin kaynağı olması dikkat çekmektedir. Bu türün diğer besin kaynakları; Tiftik Darısı, Aspur, Japon Darısı, Keten, Ay çekirdeği ve Yulaftır. Muhabbet kuşu besleyen kuş severlerin bu yemleri tercih etmesi gerekmektedir.

 

Papağanlar ;

 

           Kuş yemi olarak Papağanlar, en çok siyah-beyaz ay çekirdeğini tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra kabuklu fıstık, yulaf, burçak, yumuşak mısır, pirinç, tercih ettikleri besinler arasındadır. Papağanlar diğer kuş türlerinin aksine daha geniş bir yem tercihine sahiptirler ve bakımlarına çok dikkatli bir şekilde özen gösterilmelidir.

 

Güvercinler;

 

Ülkemizde birçok kişinin bağımlısı olduğu bu kuş türü ‘de en çok beslenen kuş türleri arasında yer almaktadır. Kuş yemi olarak geniş bir besin kaynağına sahiptirler. Buğday, Arpa, Akdarı, Bezelye, Bakla, Mercimek, Fasulye, Soya, Koza, Kenevir, Keten vb. birçok besin kaynağı güvercinler için vazgeçilmez besin kaynaklarıdır.

 

Kanaryalar;

 

Kanaryalar beslenme hususunda çok dikkatli olunması gereken kuş türlerinden biridir. Besin kaynakları arasında en çok Keneviri sevmektedirler. Bunun yanı sıra Marul, yulaf ve haşhaş tohumu, şalgam tohumu, ince yem ve darı besinleri arasında yer almaktadır.

 

Kısaca özetleyecek olursak, Kuşları besleme hususunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi bakılması zor ve hassas canlılardır. Yem hususunda da en kaliteli ve güzel markaları tercih etmelisiniz. Bonnie isimli markayı tercih edebilirsiniz. Yine de piyasa araştırması yapmanızda fayda olacaktır.

TEILEN
Önceki İçerikKuş Yemi Önemi
Sonraki İçerikKuş Yemleri ve Çeşitleri

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here