Ev, iş yeri gibi kapalı ortamlarda rahatlıkla beslenen evcil hayvanlardan biri kuş türleridir. Meraklısının ve sevdalısının çok olduğu bu canlılar insanların vazgeçilmez dostları olmaktadır.

 

Kafes Kuşları

 

Evde beslenen kuş türlerinin en yaygın olanı muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşlarının haricinde birçok kafes kuşu evde beslemeye müsaittir. Cennet, Amazon, Sultan, Ara, Kakadu, Lori, Jako, Gri gibi pek çok papağan türü mevcuttur. Papağan türlerinin haricinde kanarya da kafeste beslenen kuş türleri arasındadır.

 

Kuş Kafesi Seçimi

 

           Kuş kafesi seçiminizi öncelikle beslemeye karar verdiğiniz kuş çeşidine göre yapmalısınız. Örneğin kanaryalar hızlı ve hareketli kuşlar olduğundan geniş kafesler tercih edilmelidir. Muhabbet kuşları için ideal kuş kafesi seçimini, kuş sayısına göre yapmalısınız. Muhabbet kuşları uçmayı pek sevmediklerinden kafes dışına pek salmak gerekmez, böylelikle de genel olarak kafeste kalırlar. Tek beslenecek muhabbet kuşu için kuş kafesi en azından iki tünek almalıdır.

 

Çift muhabbet kuşu besleyecekseniz, kuş kafesine takılacak yuva da hesaba katılmalıdır. Çift beslenecek muhabbet kuşları için kafes içerisinde yaşanacak yem tartışmaları için iki yem kabı ve fazladan tünek alabilecek kafesler tercih edilmelidir. Besleyeceğiniz kuş türü bir papağan çeşidi ise kuş kafesi papağan boyutundan iki kat kadar büyük olmalıdır.

 

Papağanlar genellikle kafes içerisinde kalmayı tercih etse de, kuş kafesi dışında bulunan tünekler bu kuş çeşitleri için vazgeçilmez olmaktadır. Papağan türlerinin kafesleri fazladan yem kabı almalı, yem kablarının hacmi de diğer kuşların yem kablarından bir hayli geniş olması gerekmektedir. Papağan türleri yem haricinde çekirdek gibi besinler de tükettiklerinden kafes içerisinde yeterli miktarda yem kabı bulunmalıdır.

 

Kuş Kafesi Çeşitleri

 

Son zamanlarda piyasaya sürülen kuş kafesi çeşitleri artmıştır. Şimdilerde kuş sahiplerini bayağı bir zahmetten kurtaracak ve kolaylık sağlayacak kuş kafesi çeşidi bulunmaktadır. Oval, dikdörtgen gibi şekil olarak pek çok çeşit kuş kafesi vardır. Bunların haricinde kafes altında bulunan ufak birkaç materyal ile temizlik kolaylığı da sağlanmaktadır. Kafes dibine yerleştirilen ızgara ile yem çöpü ve diğer kirler ızgarayı aşarak alt çekmeceye düşmektedir. Böylelikle kafes temizliği sırasında sadece çekmeceyi boşaltmanız yeterli olmaktadır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here