Köpeğin bakımı ve beslenmesi oldukça önemlidir. Yanlış yapılan beslenme köpeğin sağlığını çok olumsuz etkilemektedir. Köpeğin beslenmesi yaşına, cinsine hatta kilosuna göre düzenli şekilde yapılmalıdır. Kesinlikle yeterli beslenilmelidir. Beslenme eksik veya fazla olmamalıdır. Aslında üretilen mamalar köpeğin o anki ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar üretilmektedir. Bu miktarı azaltmak veya artırmak köpeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Köpekler de görülen deri ve tüy hastalığı genellikle yanlış beslemeden olmaktadır.

 

Köpeğin yaşı oldukça önemlidir. Henüz yeni doğmuş küçük bir köpeğin beslenmesi ile yetişkin köpeğin beslenmesi farklı olacaktır. Mama tercihiniz de çok önemlidir. Bu konuda titiz olmalı önemli bilgi elde etmelisiniz. Aslında köpeğinizi bir veteriner hekime gösterip beslenmesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kesinlikle bilmediğiniz rastgele bir mama almamalısınız. Bazen ucuz mama yerine kaliteli ve daha sağlıklı bir mama tercih etmeniz gerekebilir.

 

İlk defa köpek besleyecekseniz mutlaka detaylı bir araştırma yapın. Ve köpek beslenmesi konusunda uzmanların fikirlerini, tavsiyelerini öğrenin. Köpeğiniz için en uygun mamayı bulmak için başlar da köpeğinize mamaları deneme fırsatı verin. Her mama her köpeğe uygun olmayabilir. Aynı zaman da her zaman köpeğinizi aynı mama ile beslememelisiniz. Bu durum köpeğinizin sağlığı açısından olumsuz bir durumdur. Tabi mama değişimi yapacaksanız eğer köpeğiniz bunu ilk anda kabul etmeyebilir. Bunun için eski mamasına her gün bir miktar yeni mama katarak alışmasını kolaylaştırın.

 

Kuru Mama Zararlı mı?

 

Köpek beslenmesi çok önemlidir. Çünkü sağlıklı olan tercih edilmelidir her zaman. Günümüz de köpek beslenmesinde en çok tahılsız veya düşük tahıllı beslenme ön plandadır. Tahıllı köpek maması içerisin de et oranı oldukça düşük olmaktadır. Ancak bu duruma rağmen köpek maması için de tahıllı kuru mamalar hala çok kullanılmaktadır.

 

Köpeğin beslenmesin de hayvansal kaynaklı protein ağırlıklı olmalıdır. Ancak tahıllı kuru mamalarda et oranı oldukça düşük olduğundan beslenme daha çok bitkisel kaynaklı olmaktadır. Sizin de köpek maması için tercihiniz tahılsız veya oldukça düşük tahıllı mamalar olmalıdır. Tahılsız mamalar da; kimyasal madde bulunmaz, gerçek et ürünü kullanılır, elde edilen protein doğal ve hayvansal kaynaklı olmakta ve herhangi bir yan ürün kullanılmamaktadır. Tahılsız köpek maması sayesin de köpeğiniz sağlıklı bir yaşam geçirecektir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here