Köpekler şüphesiz en sadık evcil hayvanlardır. İnsanlara olan sadakatleri ile kendilerini çokça sevdirir. Köpeklerin bakımları ve çeşitli kontrolleri önemli olan konular arasındadır. Sahiplerinin sözünü dinleyen köpekler olduğu gibi, yaramaz olanlar da vardır. Bu sebepten dolayı köpek sahipleri, köpeklerini gezdirirken, köpek tasması kullanır. Bu tasmaların çeşitli modelde ve fiyatta olanları vardır. Tasmalar takılırken, köpeklere rahatsızlık vermeyecek ve sorun yaratmayacak türde olanlar seçilmelidir. Köpeklerin bir çoğu tasmadan hoşlanmaz ve boyunlarını kaşındırır. Köpek sahiplerinin, tasmaları bol bir şekilde takmalıdır. Üretilmiş olan bir çok tasma modeli bulunur.

 

Şüphesiz ki bu modeller arasında tercih yapmak zordur. Tasmalar satın alınırken, tasmanın yapıldığı madde incelenmelidir. Köpeğin alerjisi olan bir maddeden üretildi ise, bu köpek tasması kesinlikle köpeğe takılmamalıdır. Köpek hastalıklarının, çoğu tasma nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Tasma çeşitlerinin arasında, köpeğin rahat etmesi için üretilmiş olanları vardır. Köpek ileri gittikçe, bir tuş yardımı ile ip salınır. Bu tasma, toplumda en çok kullanılan modeldir. Modeller arasında kullanımı en rahat ve sağlıklı olanıdır. Fakat köpekler güçlü ve yapılı ise, sağlam bir köpek tasması takılmalıdır.

 

Ayrıca tasmalara istek durumunda zincirler de takılabilir. Tasmalar takılırken kesinlikle uygulanması gereken bir adım vardır. Köpekler sağa sola hareket edeceği için, tasmalar boğazlarını sıkar ve nefes almakta zorlanırlar. Tasmalar muhakkak bol bağlanmalıdır. Üretilen modeller üzerinde, 8 adet delik bulunur. 4. deliğe takmak çok sağlıklıdır ve köpek rahatça hareket edebilir.

 

Toplumda her köpek cinsi için bir tasma üretilmiştir. Bu modeller arasında, köpeklerin tüm vücudunu saranlar vardır. Bu tasmalar da çok güvenlidir ve köpekler için sağlıklıdır. Köpekler tasmaları pek sevmezler ve alışmakta zorluk çekerler. Sık sık boyunları kaşınır ve rahatsız olurlar. Aralıklar ile tasmaları çıkarmak ve köpeğin boynunun hava aldırılması gerekir. Köpeklerin boyunlarına aralıklar ile masaj yapılmalıdır. Yaklaşık 2 hafta gibi bir süre içerisinde, köpekler tasmaya alışır ve sorun olmadan kullanılır. Tasmalar köpekler ve sahipleri için önemli bir araçtır. Köpeklerin ev tasmaları da bulunur. Bu tasmalar çeşitli renklerde ve boyutlarda üretilir. Köpeklerin sahipli olduğunun belirtilmesi için takılır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here