Köpeklerde beslenmenin nasıl olması gerektiği ve kuru mama seçiminde neleri dikkate almak gerektiğini, birçok köpek sahibi tarafından merak konusudur. Mama seçimi her evcil hayvan için önemli olduğu gibi, köpek bakımında da önemli bir noktadır. Köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalarında başında, köpeğin yaşına göre seçim yapılması gerektiği gelmektedir.

 

Tavuk Değil Et İçermeli

 

Köpekler de en az kediler kadar tavuk sever. Fakat onların sindirim sistemleri için tavuk değil, et daha faydalı bir gıdadır. Dönem dönem değişiklik olması için tavuk içeren köpek maması verilse de, genel olarak et içerikli mamalar tercih edilmelidir. Et için ise köpeğinizin hangisini daha çok sevdiği belirleyici olabilir.

 

Köpek mamalarında kuzu eti ve dana eti bulunabiliyor. Kimi mamalarda her ikisi birden bulunabildiği gibi, bazıları kuzu etli olurken bazıları dana etli olmaktadır. Köpekler, cinslerine göre farklı içerikli mamaları daha çok sevebilirler. Satın alacağınız mamanın içeriğinin çoğunluğu, etten oluşmalıdır.

 

Soya İçeren Mamalardan Uzak Durulmalı

 

           Köpek maması seçerken içeriğinde soya bulunmamasına dikkat etmek gerekiyor. Soyanın köpek mamalarında bulunmasının en büyük zararı, hazımsızlığa yol açmasıdır. Aynı zamanda fazla soya alımı D vitamini eksikliğine sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda kanser, bağışıklık sisteminin bozulması, kalp hastalıkları gibi farklı rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir.

 

Bu yüzden soya içeren mamaları köpeğinizin tüketmesine izin vermemelisiniz. Ayrıca şeker pancarı, posa, hayvan ürünleri de köpeklerin iç organlarına zarar veren içerikler arasındadır. Kaliteli bir mama, karbonhidrat bakımından zengin olmalıdır.

 

Kuru Mama İçerisinde Neler Bulunmalı?

 

Et dışında kaliteli ve yararlı bir mamanın içerisinde bulunması gereken ek besinler bulunmalıdır. Bunların başında pirinç, mısır, mısır unu gibi tahıllar bulunmaktadır. Ancak bu besinlerin dengeli bir şekilde bulunması gerekiyor. Fazla miktarda bulunması zaman içerisinde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Meyveler ise yine köpek mamaları içerisinde bulunan gıdalardır.

 

​​​​​​​           Meyve bulunan mamaları sık sık tercih edebilirsiniz. Özellikle üzüm ve avokado, köpeklerin vitamin ihtiyaçlarını büyük oranda karşılamaktadır. Keçiboynuzu yine köpekler için yararlı gıdalar arasındadır. Özellikle sindirim siteminde sorun olan köpekler için keçiboynuzu içeren kuru mamalar tercih edilebilir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here