Köpeğinizin güvenliği ve sağlığı açısından köpek tasması önemli bir gerekliliktir. Tasmanın kullanımı için ise eğitimin önceliği sizin ve köpeğiniz için büyük önem taşır. Her köpek için tasarlanmış farklı tasma çeşitleri mevcuttur ve kullanılan materyalden, uzunluğa ve kayışın yapısına kadar farklı kullanım amaçları için tasarlanan köpek tasmaları bulunur.

 

Öncelikle Doğru Tasma Seçimi Gereklidir

 

Köpeklerin beden yapısı, ırkı ve yaşına uygun olan köpek tasması çeşitlerinden birini seçmek öncelikli adımdır. Çünkü uygun olmayan bir tasma seçimi köpeğinizin nefes alışını zorlayabilir, boynuna yara yapabilir ve boyun kemikleri gelişim aşamasında ciddi zarar görebilir. Uygun ve doğru bir tasma çeşidinin tercih edilmesi en sağlıklı seçim olacaktır.

 

Köpeğinize Tasmayı Nasıl Alıştırırsınız?

 

Uygun bir tasma seçtiğiniz köpeğinize eve ilk geldiği andan itibaren tasmaya alıştırma sürecini başlatın. Köpeğinizin tasmasının hafif ve onu sıkmayan ölçüde olmasına dikkat edin. İlk olarak köpeğinizin tasması ile iyi biçimde organize olmasını sağladıktan sonra ikinci adımda ise köpeğiniz tasmasına bağlı iken sizinle yürümeye alışmalıdır. Bunun için köpeğinize köpek tasmasını takarak evinizin içinde sağa sola küçük küçük adımlarla yürüyün ve köpeğinizin sizi takip etmesini sağlayın. Bu esnada eğer köpeğiniz tam yanınızda ve sizi çekiştirmeden yavaş yavaş yürüyorsa ona muhakkak ödül verin ve onu biraz sevin. Eğer köpeğiniz yürürken tasmayı çekiştiriyorsa hemen durun.

 

Sizi çekerek sürüklemesine asla izin vermeyin. Ona şiddet uygulamadan seslenin ve tekrar yanınıza gelene kadar onu bekleyin. Yanınıza geldiğinde ise onu bu davranışından dolayı ödüllendirin. Köpek tasması köpeklerde bağlıyken genelde sahiplerini çekme veya sürükleme eğilimi gösterirlerken eğer sizi de köpeğiniz sürüklerse onun hiçbir yere gidemeyeceğini anlamasına çaba gösterin. Eğer yürümeye devam etmeye çalışıyorsa sizin yanınıza gelmeli ve sakince yürümelidir.

 

Sizin emirlerinize itaat etmesini sağlarken sakın onu cezalandırmayın. Tek yapmanız gereken tasmasıyla siz köpeğinizi tutarken onun yanınıza gelmesine kadar asla yürümemek ve yanınıza geldiğinde de onu ödüllendirmek ve desteklemektir. Unutmayın ki, tasma kullanımı köpeğinizin özgürlüğüne yönelik bir kısıtlama veya yasak değildir ve köpek ile sahibinin güvenliğini sağlayacak tarzda önemli bir adımdır.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here