Köpekler, karnivor yani etçil hayvanlar kategorisine girmelerine rağmen günümüzde insanların beslenmesine yakın bir beslenme şekline dönmüş durumdadır. Aynı zamanda bu dönüşüme paralel olarak da yaşam süreleri artış göstermiştir. Yeni köpek bakımını üstlenen bir kişinin beslenme ve köpek maması ile ilgili başvuracağı en basit ve kolay yöntem hazır köpek maması olmalıdır. Bu mamaları ilk olarak kuru ve yaş olarak ikiye ayırabiliriz. Bunun dışındaki bir diğer sınıflandırma da profesyonel ve market tipi olarak yapılabilir. Market tipi mamalar her yerde bulunabilir ve fiyatları da oldukça uygundur. Fakat bu mamalarda, köpeğe günlük yedirilecek miktarlar oldukça fazladır ve küspeden zengin olması sebebiyle de yararları oldukça azdır. Profesyonel mamalarda ise yararlarının yüksek olması sebebiyle yiyeceği mama miktarı az olur ve dışkı miktarı da buna paralel azdır.

 

Hazır ve kaliteli bir köpek maması ürününün özellikle gelişme çağında olan bir köpekte önemi oldukça fazladır. Diş ve kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum, fosfor gibi elementleri alabilirler. Vücudun gelişimi için gerekli olan proteini dengeli ve gerektiği kadar alırlar. Ağız, çene ve diş gelişimi için de gerekli olan egzersizi kuru mama sayesinde gerçekleştirirler. Yağ ve karbonhidrat miktarı dengeli olması sebebiyle erken yağlanma, kilo artışı gibi sorunlar kolayca kontrol edilir. Lif miktarının yeterli olması sebebiyle de dışkılama düzenlidir.

 

Esansiyel yağ asitleri sayesinde, yavru tüylerinin değişmesi sonrasında tüylerinin sağlıklı ve parlak olması sağlanır. Gerekli vitaminlerin düzenli olarak alınması sayesinde, vitamin yetersizliğine bağlı hastalıklar görülmez. Mama ile birlikte diğer önemli bir gereksinim de köpekler için sudur. Su yaşam için vazgeçilmez bir unsurdur ve özellikle kuru mama ile beslenmekte olan köpeklerde su ihtiyacı artar. Düzenli ve taze su her vakit mamanın yanında bulunmalıdır ve gün içinde de de sık olarak değiştirilmelidir. Sağlıklı bir köpeğin vücut ağırlığının her bir kilosu için yaklaşık 40 ml. günlük suya ihtiyacı vardır. Köpek mamalarının içeriğinde genellikle köpeğin hayat evreleri şu şekildedir, yavru, yetişkin ve ileri yaş olarak üçe ayrılmaktadır ve bu şekilde ambalajlanarak tüketime sunulur.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here