Köpeğinizin sağlıklı ve her daim mutlu olmasını istiyorsanız, sağlığının büyük bir kısmının, yediği gıdaya göre belirlendiğini unutmamalısınız. Evcil hayvanınızı nasıl besleyeceğinize karar vermenizde size yardımcı olacak bazı basit yönergeler vardır.

 

Evde beslenen hayvanınızın yaşını ve etkinlik düzeyini unutmayın. Köpeğinizin beslenme stili, enerji ve beslenme ihtiyaçları, büyüme, aktivite, üreme durumu ve yaş gibi birden fazla faktöre dayanır. Kuru köpek maması köpeklerin belirli yaşam aşamalarında beslenmelerine yönelik olarak çeşitlilik gösterir. Yavru bir köpek, yetişkin bir köpekten daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Hamile ya da emziren bir köpeğin de aynı şekilde beslenme ihtiyacı farklılıklar gösterecektir.

 

Köpeğin kalori ihtiyacı hesap edilmeli, ancak bu kalorinin hepsinin sadece bir tür gıda maddesinden, örneğin sadece protein veya sadece karbonhidrattan gelmemesi gerektiği de unutulmamalıdır. Örneğin, köpek maması içeriğindeki kalorilerin % 20-25’lik protein aralıkları, büyüyen veya yetişkin köpekler için yeterlidir. Köpeğiniz olması gerekenden ağırsa, kalori miktarını bir ay boyunca % 10-25 oranında azaltın ve sonra yeniden değerlendirin. Zayıf görünüyorsa da, kalori miktarını % 10-25 artırarak kontrolünü sağlayın. İstenilen vücut koşulu sağlandıktan sonra beslenme miktarını azaltarak normal seviyeye indirin.

 

Köpeğiniz yağ, protein veya karbonhidrattan olsun, çok fazla kalori aldığında, vücudundaki fazla kaloriyi depolar. Köpekler yüksek miktarda yağ (ve bazen protein) bazlı beslenme sonucunda pankreatit geliştirebilir. Yağ, konsantre enerjinin bir şeklidir. Düşük yağlı bir kuru köpek maması,% 6-8 oranında yağ içerirken, daha yüksek yağlı bir diyet % 18 kadar yağ içerebilir.

 

Evcil hayvanınızın mevcut sağlık durumuna göre hangi tavsiyeler sağlayabileceklerini veterinerinize danışın. Köpeğinizin şeker hastalığı, böbrek hastalığı, pankreatit, gıda alerjisi gibi belirli bir sağlık sorununun olması halinde, veteriner hekiminiz ona göre seçenekler sunarak evcil hayvanınız için bir beslenme planı geliştirir.

 

FDA veya evcil hayvan gıda üreticileri tarafından tanınan gerçek bir tanımlamaya sahip köpek maması alımına özen gösterin. Soya oranı yüksek gıdalardan kaçının ve glutensiz mama seçimine özen gösterin. Ayrıca köpeğinize sürekli yaş mama vermek onların dişleri için kötü olabilir ve midelerini rahatsız edebilir. Bu yüzden ıslak mamaları aralıklarla vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here