Köpeklerde tasma kullanımı gerekli noktalara dikkat edildiğinde son derece kolay bir işlemdir. Köpek tasması seçiminde önemli olan birçok faktör vardır. Bunların başında köpeğin cinsi ve büyüklüğü gelmektedir. Birçok tasma çeşidi vardır. Sahip olunan köpeğe en uygun tasmanın seçilebilmesi için tasmanın ne için kullanılacağı belirlenmelidir. Köpek tasması köpeğin eğitilmesi için ya da sadece yürüyüş için kullanılabilmektedir. Her işlemin tasma modeli farklılık göstermektedir. Köpek tasması seçiminde tasmanın büyüklüğü oldukça önemlidir. Çok küçük boyutta olan köpekler için çok kalın tasma modelleri kullanılmamalıdır.

 

Bu tarz tasmalar hayvanın sağlığına etki edecektir. Bu nedenle küçük köpekler için daha ince tasmalar tercih edilmelidir. Kalın tasma modelleri sadece çok büyük köpek cinslerinde kullanılmalıdır. Köpek tasması seçiminde dikkat edilmesi gereken ikinci nokta kayışı olmayan süs tasmalarının kullanımıdır. Bu tasmaların kullanımı yürüyüş ya da eğitim için uygun değildir. Gündelik hayatta süs amaçlı kullanılabilmektedir. Bu tarz tasmaların üzerine isim ve telefon numarası yazdırılması tavsiye edilmektedir. Tasmada kullanılan kayışlarda son derece önemlidir. Kayışın boyu ne çok uzun ne de kısa olmalıdır. Kısa tasma kayışları köpeğin rahat gezmesine engel olurken uzun olanlarda köpek sahibi için zorluk çıkarmaktadır. Bu nedenle orta karar bir kayış tercih edilmelidir.

 

Köpek tasması ne zaman takılmalıdır?

 

           Köpek tasması eğitim için kullanılacak ise en uygun zaman köpeğin yavru olduğu zamanlardır. Büyük köpeklerin tasmayı kabul etmesi çok daha zor olmaktadır. Bu nedenle ufakken eğitime başlanması çok daha pratik ve doğru bir yöntem olacaktır. Fakat yavru köpeklere takılan tasmalar için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında tasmanın üzerinde bir isim yazması gerektiği gelmektedir. Bu köpeğin kaybolması durumunda çok daha kolay bir şekilde bulunmasını sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta tasmanın büyüklüğüdür. Köpekler hızla büyüdüğünden tasma sürekli değiştirilmelidir. Dar olan tasmalar kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

Köpek tasması fiyatları ne kadardır?

 

Köpek tasması fiyatları tasmanın işlevine ve kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Otomatik köpek tasmalarında fiyatlar artmaktadır. Fiyatlar tasmanın modeline göre değişiklik gösterse de ortalama fiyatlar 20 ile 40 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here