Köpek tasması köpeklerimiz için olmazsa olmaz malzemelerden biridir. Piyasada birçok çeşidi olan köpek tasması arasından seçim yapmak zor gibi görünse de bir kaç püf noktası seçim yapmanızı kolaylaştıracak ve en uygun tasmayı almanıza yardımcı olacaktır.

 

Köpek Tasması Seçimini Etkileyen Faktörler

 

           Köpek tasması seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey, köpeğinizin boyutudur. Eğer küçük ırk bir köpeğiniz varsa, birçok farklı tasarımı bulunan, zevkinize uygun göğüs tasmalarından birini seçmeniz yeterli olacaktır. Çekme sorunu fazla olmadığı ve genellikle kolay yönetilebilir olmaları dolayısıyla bu tür göğüs tasmaları küçük ırklar için uygundur. Orta ırk köpeklerde ise köpeğinizin durumuna göre göğüs tasması ya da boyun tasması seçebilirsiniz. Eğer güçlü ve çok çekiştiren bir köpeğiniz varsa boyun tasması köpeğinize yürüyüş eğitimini daha kolay vermenize yardımcı olur.

 

Ancak sakin ve uyumlu yürüyen bir köpeğiniz varsa, göğüs tasması daha rahat etmesine yardımcı olacaktır. Büyük ırk köpeklerde de aynı şey geçerli olsa da genelde boyun tasması büyük ırk köpekler için tavsiye edilmektedir. Bunun yanında yaşam alanı da tasma seçimi için önemli bir unsurdur. Evde yaşayan ve sahibi tarafından gezmeye çıkarılan köpekler için ister boyun tasması isterseniz de göğüs tasması kullanılabilirken, sürü ya da koruma köpeği olarak görevlendirilen köpeklerde, dikenli boyun tasmaları kullanılması uygundur.

 

Dikenleri dışa gelecek şekilde takılması gereken bu tür köpek tasması, köpeğin hayatı için önemlidir çünkü herhangi bir saldırıda köpeğin boynundan darbe almasını engeller. Böylece köpek yara alsa bile, boynundan ısırılmadığı için hayati tehlike yaşamaz. Son olarak da köpek tasması alırken tasmanın yapıldığı malzeme de önemlidir. Naylonlu tasmalar köpeğin cildini tahriş edebilir. Bu nedenle deri ya da metal köpek tasması daha uygundur.

 

Boyun Tasması mı Göğü Tasması Mı Daha Sağlıklı

 

Eğer köpeğinizin cinsi ve eğitimi uygunsa göğüs tasması kullanılabiliniz. Köpekler annelerinden eğitim alırken de boyunlarından eğitim alır. Anne köpeğin ensesinden tutarak uyarıda bulunur. Bu nedenle de en uygun köpek tasması, boyun tasmasıdır ancak, boyun tasmasının kullanımı hakkında bilgi edinmek şarttır aksi halde köpeğe zarar verilebiliniz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here