En yakın dostlarımızdan olan köpeklerimiz için köpek tasması seçimi oldukça önemlidir. Özellikle de dostlarımızın güvenlikleri için oldukça önemli olan köpek tasması için seçim yapılırken birçok unsura dikkat edilmelidir.

 

Köpeğiniz İçin Hangi Göğüs Tasmasını Tercih Etmelisiniz ?

 

Eğer köpeğinizle yürüyüş yapıyorsanız, gögüs tasması her zaman için daha uygundur. Çünkü boyun tasmaları özellikle çekiştiren dostlarımızda çeşitli boyun hastalıklarına sebebiyet vermektedir. Ancak eğitim veren kişiler boyun tasmasını tercih eder. Tabi ki bunun için köpek eğitmeni olmak gerekir çünkü eğitim sırasında köpek tasması yanlış kullanılırsa, köpeğinize zarar verme olasılığı da vardır.

 

Boyun Tasması

 

En çok kullanılan ve çeşitliliği olan tasmaların başında boyun tasması gelmektedir. Boyun tasmaları her cins ve her boyutta köpek için kullanılabilir. Deri ya da farklı materyallerden üretilen boyun tasmaları küçük ve orta ırk köpekler için uygundur. Ayrıca eğitim tasması olarak adlandırılan tasmalar da özellikle büyük ırk köpekler için uygun olup, doğru kullanıldığında oldukça faydalıdır.

 

Dikenli boyun tasmaları şehir köpekleri için kesinlikle uygun değildir ancak; dağlık bölgede yaşıyorsanız, bu tür tasmaları dışa doğru çevirerek köpeğinize taktığınız taktirde, olası bir saldıra da karşı taraf boynunu tutamaz. Boyun köpekler için hayati bir bölgedir. Bu nedenle de bu tasmayı kullanarak, köpeğinizi korumuş olursunuz.

 

Bel Tasması

 

Köpeğinizin ölçülerine göre seçeceğiniz bel tasmaları, gezdirme esnasında köpeğinizin rahat etmesini sağlar. Bel tasmasının dez avantajı ise, takmanın biraz zor oluşudur. Özellikle çok hareketli köpekler de göğüs tasması takmak biraz zor olsa da ödüllendirme yöntemiyle köpeğinize bunu kolayca alıştırabilirsiniz.

 

Eğitim Tasması

 

Özellikle yavru köpekler de sıkça eğitim tasması kullanılmaktadır. Çünkü köpek eğitiminin en önemli kısmı, yürüyüş eğitimidir. Doğru yürümeyi öğrenen köpek ile gezmek sizin için de oldukça keyif verici olur.

 

Köpek tasması sadece köpeğinizin güvenliği için değil psikolojisi için de oldukça önemlidir. Yanlış kullanıldığı taktirde acı verebilecek olan tasmalar, köpeğinize farklı etkiler bırakır. Kimi köpek hırçınlaşırken, kimi köpek ise içine kapanarak sizden uzaklaşır. Ayrıca köpeğinizin size olan güveni de kırılacağından, en sevdiği aktivite olan sahibiyle zaman geçirmek bile, onun için işkence olabilmektedir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here