Evcil hayvan konusunda en kafa karıştıran noktalardan biri mama seçimidir. Özellikle köpek maması seçimlerinde son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Köpeğinin sağlığının bozulmamasını isteyen evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Köpek maması seçiminde birçok faktör etkili olmaktadır. Köpeğin ihtiyaçlarına yönelik bir mama seçimi yapılmalıdır. Kaliteli bir köpek mamasının içeriğinde ilk göze çarpan besin öğesi et olmalıdır.

 

Et oranı yüksek mamalar köpekler için çok daha besleyici ve sağlıklı olmaktadır. Köpeklerin günlük alması gereken bazı vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Bunları her gün tükettiği mamalardan alamazsa çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle mamaların içeriği kontrol edilmeli ve her türlü vitamini içerdiğinden emin olunmalıdır. Köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise mamanın tazeliğidir. Son kullanma tarihi geçmiş mamalar kesinlikle satın alınmamalıdır.

 

Köpek mamalarında bulunmaması gereken maddeler nelerdir?

 

Köpek mamalarında bulunması gereken maddelerin çoğu ucuz ve kalitesiz mamalarda bulunmaktadır. Bu maddelerin başında soya gelmektedir. Soya çoğu hayvanda alerji yapabilmektedir. Bu nedenle içeriğinde soya bulunabilecek herhangi bir mama kesinlikle satın alınmamalıdır. Köpek mamalarında bulunmaması gereken bir diğer şey ise şekerdir. Mısır ürünleri içeren mamaların şeker oranları yüksek olmaktadır. Bu da köpeğin sağlığını tehdit edebilmektedir.

 

Ayrıca bu tarz mamalarda GDO bulunma ihtimali olduğundan kesinlikle satın alınmamalıdır. . Köpek maması satın alırken içerikte selüloz ya da pancar ürünlerinin bulunması o mamanın zararlı maddeler içerdiğini göstermektedir. Bu tarz maddeler köpeğin sindirim sistemini bozarak sağlığının zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle satın alınacak olan mamaların içeriğinde bu tarz maddelerin bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir ve ona göre satın alınmalıdır.

 

Köpek maması fiyatları ne kadardır?

 

Kaliteli bir köpek maması yüksek oranda et içermelidir. Et oranı yüksek mamaların fiyatları ise satın alınacak miktara göre değişiklik göstermektedir. Genellikle yüksek kilolarda satılan etli kuru köpek mamalarının fiyatları fazla olabilmektedir. Örneğin; 15 kiloluk etli kuru mamalar 250 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Daha ucuza satılan mamalar bulunsa da köpeğin sağlığını tehdit edebilecek mamalardan uzak durulması gerekmektedir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here