Köpeğin olan bireylerin en büyük sorunlarından birisi de mama seçimidir. Köpeğe mama seçilirken; cinsine, yaşına, hamilelik emzirme durumuna, gelişimine, günlük etkinlik düzeyleri fizyolojik durumları gibi etkenler göz önünde bulundurularak, durumlarına uygun mama seçimi yapılmalıdır. Peki, köpekler için en uygun mama hangisidir ya da mama seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir kısaca bahsedelim.

 

Köpeklerin Besin İhtiyaçlarına Uygun Mamalar Verilmeli

 

 Köpek maması, seçiminde hayvanın ihtiyaç duyduğu besin maddelerini karşılayabilen mamalar alınmalıdır. Bu besin maddeleri genellikle esansiyel yağ asitleri, proteinler, mineraller, vitaminler ve benzeri gibi besin maddeleridir. Bunun yanı sıra dengeli kompozisyonları içeren mamalar tercih edilmelidir.

 

 Sindirimi Kolay Mamalar Verilmeli

 

Köpek maması alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir diğeri de mamaların, sindirim oranını yüksek olmasıdır. Sindirimi kolay olan mamalar köpeklerdeki, sindirim sistemindeki stresi azaltmada etkilidir. Ayrıca satın alınan mamanın fiyat performansını da gösterir. Çünkü sindirilmesi zor olan mamaların tüketim oranları daha yüksek olduğu için ekonomik açıdan ucuz bile olsa çok ekonomik olmaz.

 

Ayrıca köpek maması alırken, çabuk metabolize olabilen ve enerji düzeyi uygun olan ve hayvanın ihtiyaç duyduğu besin değerlerinde düşük olmayan mama olmasına özen gösterilmelidir. Bu durumda sindirim sisteminde oluşan baskıyı azaltmak ve mamanın fiyatını belirlemek açısından oldukça önemli bir durumdur.

 

Mama alırken paketlerinin üzerindeki önerilen tüketim oranlarının ortalaması ve optimal değerleri bakılarak, önerilen miktarları hayvana uygun bireysel tüketim miktarını veteriner değerlendirme yaptıktan sonra belirlenmeli. Mama seçiminde bu hususa dikkat edilirse ilerde hayvanın yetersiz ya da ihtiyacından fazla besleme sonucu yaşayacağı hastalıklar önlenmiş olunur.

 

Üretim Standartlarına Uygunluğu Kontrol Edilmeli?

 

Mama seçiminde uygun marka seçilirken diğer hayvan sahiplerinin, veterinerlerin profesyonel hayvan yetiştiricilerin tecrübelerinden yararlanılması da faydalı olacaktır. Köpek mamalarının üretim standartlarını belirleyen kuruluşları ve beslenme denemeleriyle ilgili paketin üzerindeki standart unsurların dikkate alınması çok önemlidir. Türkiye’de 100’lerce köpek maması ürete firma vardır. Ancak bazı firmaların ürettikleri mamalarda katkı maddesi oluyor.

 

​​​​​​​           Katkı maddesi de kanserojen içermekte ve köpeğin sağlığını tehdit etmektedir. Bu yüzden önümüze gelen her mamadan almak köpeğin sağlığı açısından oldukça risklidir

Bu gibi hususları göz önünde bulundurarak ideal bir mama verilmesi durumunda köpekler mamayı istekle porsiyonun hemen hemen hepsini tüketirler. Ayrıca köpeğin eğitiminde başarılı olması da beslenmesine bağlıdır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here