Evinde, bahçesinde köpek besleyen kişiler, köpeklerinin sağlığı ve gelişimi için köpek maması seçimlerine çok dikkat ederler. Çünkü köpeklerin yanlış beslenmesi, gelişimleri ve savunma mekanizmalarını etkilemektedir. Yanlış beslenme, köpekler için bir çok hastalığa davet çıkarır. Düzgün mama verme programı, doğru seçim ile köpeğinizi daha sağlıklı büyütebilirsiniz. Sağlıklı beslenen köpek, ruhsal açıdan da çok iyi olur, öğrenme yeteneği daha iyi olur. Mamalarda çeşitlilik arttıkça, fiyat değişiklikleri de çok fazla yaşanıyor. Ama kaliteli olanı seçmeye dikkat etmelisiniz. Sağlıksız bir mama, köpeğin sağlık sorunlarını çoğaltır ve bir çok hastalığa sebep olur. Bu seçimlere özen göstermelisiniz.

Köpekler insanların can yoldaşıdır. İyi bir arkadaş ve gerektiğinde çok iyi bir rehber olabilir. Evinizde bir köpek besliyorsanız, onun tüm bakımına dikkat etmelisiniz. Gelişimi, sağlığı, eğitimi ve beslenmesi. Köpeklerin sindirim sistemleri insanlarınkine göre çok değişiktir. Dolayısı ile beslenme sistemleride çok farklıdır. Onlara özel olarak yapılan çeşit çeşit köpek maması vardır. Köpeğiniz için en iyi et yoğunluğunda ve bol vitaminli olanından alarak, gelişimine destek olabilirsiniz. Size muhtaç ve derdini anlatamayan bu şirin hayvanların yanınızda sağlıklı ve mutlu olması için, ilginiz, sevginiz yanında, beslenmesine de önemli titizliği gösterirseniz, köpeğiniz daha sağlıklı olur. Bunun en güzel yolu da, doğru mama seçiminden geçer.

Köpek maması da kendi arasında çeşitlere ayrılır. Yetişkinler, hamileler ve yavru köpekler için ayrı ayrı mamalar vardır. Yavru köpeklerin beslenmelerine gelişimleri için daha çok dikkat etmek gerekir. Hamile köpeklerin daha fazla vitamine gereksinimi vardır ve bunun için yüksek vitaminli mama ile beslenmelidir. Hamilelik ilerledikçe, öğünler sık miktar az, bol kalsiyum içeren besinler verilmelidir.

Köpeklerde yanlış beslenmeler kötü sonuçlar doğurabilir. Günümüzde bir çok mama çeşitleri çok ucuz fiyatlara satılmaktadır. İçindende olduğu bilinmeyen ve adını ilk duyduğunuz markalardan uzak durun. Bunun için köpek maması alırken, kalitesinden içeriklerine kadar iyice inceleyerek almanızı tavsiye eseriz.  Doğru beslenen köpekler, sağlıklı gelişir, hızlı öğrenir ve daha mutlu olurlar.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here