Kediler ve köpekler birbirlerinden farklı metabolizmalara sahiptir. Bu sebeple onların beslenme ihtiyaçları, farklılık gösterir. Kedi ve köpek maması arasındaki fark, tamamen bu sebep üzerine inşa edilmiştir. Her iki mama türünde de, bu canlıların temel yaşam fonksiyonları esas alınır ve ihtiyaçlar doğrultusunda mama üretimi yapılır.

 

Kedi ve Köpeklerin Metabolizmalarında Nasıl Farklılıklar Vardır?

 

Kediler son derece enerjik varlıklardır. Onların bu enerjisi yavruluk dönemlerinden, yaşlılıklarına kadar devam eder. Dolayısıyla, bu sarf ettikleri enerjiyi takviye edecek kadar yüksek proteine ihtiyaç duymaktadırlar. Kedi maması, köpek maması karşısında yüksek bir protein değerine sahiptir.

 

Peki, köpeklerin proteine ihtiyacı yok mudur? Elbette vardır. Çünkü protein, sağlıklı kas ve kemik gelişimini destekleyen, hücre yenilenmesine yardımcı olan bir besin maddesidir ve her canlının proteine ihtiyacı vardır. Ancak köpeklerdeki protein ihtiyacı, kedilere göre biraz daha düşüktür. Bunun sebebi, köpeklerin metabolizmasının, kedilere göre biraz daha yavaş çalışmasıdır.

 Köpeklere Kedi Maması Yedirilirse Ne Olur?

 

Köpekler, aslında kedi mamasına bayılırlar. Eğer evinizde bir kediniz bir de köpeğiniz varsa, köpeğinizin sürekli olarak gidip kedinin mama kabından, mama yediğini görürsünüz. Bunun sebebi kedi mamalarının, köpek maması oranına göre yüksek aroma içermesidir. Fakat köpeğiniz bunu alışkanlık haline getirirse, ilerleyen dönemde aldığı yüksek protein miktarı, karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkileyecek ve böbrek sistemini harap edecektir. Bu yüzden köpeklere kedi maması yedirmek yanlış bir uygulamadır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here