Evcil dostunuzun beslenme alışkanlığı, mama kalitesi ve içerisinde bulunan besinler, yaşamını etkiyen unsurlar arasında en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bunun bilincinde olmayan birçok evcil köpek sahibi köpek maması alırken maalesef ki gerekli titizliği göstermemektedir. Köpek maması alırken birçok kriteri göz önünde bulundurmanız gereklidir. Unutmayın, her köpek maması sizin dostunuz için uygun olmayabilir. Bu yüzden köpeğinizin kilosu, cinsi, gün içerisinde ki aktivitesi, alerji durumları ve genel sağlık problemlerine göre tercihini yapmanız gerekiyor. Yaş köpek maması tercihi genellikle yavru ve yaşlı köpeklerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni kuru mamalara göre daha kolay çiğnenebiliyor olmasıdır. Köpek maması alırken, amaç köpeğinizin karnı doyma düşüncesi olmamalıdır. Alacağınız köpek maması dostunuzun sağlığını etkileyeceği için mutlaka kaliteli ve ona yararlı olması gerekiyor.

Marka sahibi olmuş her köpek maması iyi mi?

Birçok kişi köpek maması alırken internetten markayı araştırıyor ve büyükse “bu iyidir” diyerek tercih ediyor. Maalesef ki her köpek maması iyi değil. Genel olarak evcil hayvan sahibi olan kişiler mama tercih ederken deneme ve yanılma yöntemini kullanırlar. Köpeğimiz hangi mamayı daha çok severse onu vermek isteriz.

Aynı zamanda maliyet açısından biraz daha uygun olması için birçok petshopta markalara ait olduğu belirtilen açık mamalar da bulunmaktadır. Eğer ki güvendiğiniz bir petshopsa bu konuda sizin dostunuza yararlı olacak köpek maması alarak 2-3 gün boyunca deneyebiliriz. Fakat bu konuda çok dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü birçok petshopta bulunan açık köpek maması güvenilir ve sağlıklı değildir.

Sadece köpek maması yeterli mi?

Köpeğiniz için en kaliteli ve sağlıklı köpek mamasını buldunuz ve içerisindeki besinler tüm günlük ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu durumda “ek besinlere ihtiyaç duyulur mu” sorusu aklınıza geliyorsa, köpeğinizin eğitim sürecinde ödül maması kullanabilirsiniz. Köpeğiniz için alacağınız ek besinler, birçok sağlık koruma konusunda da yardımcı olacaktır.

Köpek maması değiştirmek doğru olur mu?

Köpeğiniz için her zaman aynı mamayı kullanmanız bıkmasına ve iştahsız olmasına sebep olabilir. Bu yüzden zaman aralıkları ile mama değiştirmek, faydalı olabilir. Fakat bu mama değişikliğinde tercih edilecek olan tekrardan evcil dostunuza uygun olması gerekiyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here