Hazır köpek mamaları doğru seçim yapıldığında gerekli vitamin ve proteinleri sağlarlar

 

Hayatımızı paylaştığımız ve her daim bütün ihtiyaçları için en doğru seçimleri yapmaya çalıştığımız köpeklerimiz için vitaminler ve proteinler açısından en önemli besin kaynağı tabii ki köpek maması. İşte bu yüzden bu konuda hassas davranmamız gerekiyor. Peki, neler olmalı köpek maması içinde ya da hangisini seçmeliyiz? İşte bu sorulara cevap niteliğinde olabilecek minik bir araştırmamız oldu ve sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Köpek mamasında dikkat edilmesi gerekenler

 

– Her şeyden önce yaş, ırk ve kilosuna uygun bir mama seçilmelidir.

 

– Yüksek oranda tahıl olması demek her zaman iyi geleceği anlamına gelmemektedir. Özellikle de ucuz sınıfa giren tahıllar olan mamalardan kaçınılmalı.

 

– Koruyucu, renklendirici ve kimyasal maddeler içermemeli. Doğal olanlar taze iken tüketilmeli.

 

– Muhakkak tarihlerine bakılmalı. Köpeğinize bayat bir mama yedirmek istemezsiniz diye düşünüyoruz.

 

– Özel ırk olan köpek sahipleri daha fazla özen göstererek o ırka özel üretilen köpek maması kullanmalı. Çünkü anatomik yapılarına göre gerekli olan vitamin ve proteinler eklenerek hazırlanıyor bu mamalar.

 

– Elbette evde de köpek maması hazırlanabilir ama bu hem biraz zahmetli hem de köpeğinizin alması gereken tüm vitamin ve proteinlere sahip olamayabilir ihtimalini de ortaya çıkartır. İlla arada evde de köpek maması hazırlamak istiyorum diyenler var ise, hazırlayacağınız mama içerisinde temel malzemeler olarak mutlaka bulunması gerekenler; kırmızı et veya beyaz et, ıspanak, bezelye, patates, havuç, kabak, fasulye, nohut, brokoli, pirinç, erişte, makarna, kepekli makarna, buğday, yulaf, yumurta ve zeytinyağı.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here