Köpek Maması Neden Önemlidir?

 

Köpekler cinsiyetine, ırkına ve yaşlarına göre bir takım farklılıklar göstermektedir. Hepsinin özellikleri farklı olmasından dolayı köpek maması seçimleri yaşına ve cinsiyetlerine göre yapılmalıdır. Köpek mamasının en çok önemlerinin arasında sağlık durumlarıdır. Bir köpek maması ne kadar kaliteli olursa köpeğin sağlığı için o kadar önemlidir. Bilinçsiz yapılan köpek maması seçimleri, köpeğin pek çok mide sorunlarına, kilo sorunlarına ve tüy sorunlarını beraberinde getirmektedir. Köpeklerin aşırı tüy dökmesine ve tüylerin sertleşmesine neden olmaktadır. Köpek maması seçimleri her zaman doğru bir şekilde köpeğin ırkına, cinsiyetine ve yaşına göre yapılmalıdır.

 

Köpek Maması Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

 

İlk öncelikle köpek maması seçimleri köpeğin yaşına göre yapılmalıdır. Köpek mamaları köpeklerin yaşına göre özel olarak satılmaktadır. Köpek yaşlı ise onlar için özel olarak yapılan mamalar tercih edilmelidir. Köpek maması seçimleri yapılırken mutlaka taze olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde köpeğin yememesine ve kusmasına neden olacaktır. İçerisinde protein bol olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra, köpeklere mama alırken paketlerinin üzerinde yer alan miktara göre verilmelidir.

 

Köpekler aşırı yemek yemeği seven canlılardır. Ne kadar sık aralıklar ile verilirse, aşırı kilo almasına neden olacaktır. Köpek maması dikkatli olarak alındığı sürece ideal ve dengeli bir beslenmedir. Bu nedenlerden dolayı köpek maması verilirken düzenli olarak bir saat belirleyerek verilmelidir. Bu sayede köpekler sağlıklı bir şekilde yemek yeme alışkanlığını kazanacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here