Ailemizin küçük bireyleri olan sevimli dostlarımızın sağlıkları için hepimiz endişe duyarız ve İmkânlarımız doğrultusunda en iyi şartları sağlamaya gayret ederiz. Ailemizin bir parçası haline gelmiş küçük dostlarımızın beslenmesi sağlıklı olabilmeleri açısından çok önemlidir. Küçük dostlarımızın da beslenmesine diğer aile bireylerine gösterdiğimiz özeni ve fedakârlığı göstermeli, köpek maması seçiminde de dikkatli olmalıyız.

 

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

 * Köpek maması öncelikle köpeğinizin yaşına, sağlık durumuna uygun bir mama olmalıdır. Köpeğinizin yaşamı boyunca enerji ihtiyacı, sağlık durumu, köpeğinizin boyutları, gebelik ve emzirme sürecinin olup olmaması gibi durumlar değişeceği için verdiğiniz mamada değişiklikler yapmanız gerekebilir. Veteriner hekiminizin önereceği mamaları deneyerek köpeğinizin seveceği bir mamayı bulabilirsiniz.

 

* Aldığınız köpek maması içeriği, köpeğinizin gelişimi için gerekli olan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ gibi vücudun temel yapı taşlarının ihtiyacını karşılar nitelikte olmalıdır. Kırmızı ya da beyaz et içeren mamaları tercih etmeli, mamanın içeriğinde deri, bağırsak, kemik tozu gibi insanların tüketmedikleri artık parçaların olmamasına özen göstermelisiniz. Mamanın içeriğindeki maddelerden birine köpeğinizin alerjisinin olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.

 

* Kuru mamalar küçük dostlarımızın ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dişlerinde tartar oluşmasına engel olmakla beraber kuru köpek maması fiyat performansı açısından da daha tatmin edicidir. Konserve mama kullanacaksanız ağzı açılmış mamayı en kısa sürede bitirmeye gayret etmelisiniz. Ayrıca hangi mamayı kullanırsanız kullanın mamanın üretim tarihi ve son tüketim tarihine dikkat etmelisiniz.

 

* Alacağınız mamanın kolay sindirilebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Köpeğiniz dışkılamasındaki değişiklik size bu konuda ipucu verebilir. İçeriği kaliteli bir mamanın çoğu sindirilip vücut tarafından kullanılacağı için dışkılama minimum düzeyde olacaktır. Dışkılamada ciddi bir artış varsa tercih edilen köpek maması değiştirilmelidir.

 

*Satın alacağınız mamanın merdiven altı üretilmediğinden emin olabilmek için, açık mama tercihinden kaçınmalısınız. Mamanın kokusunda ekşilik, küf kokusu olmamasına ve görüntüsünde herhangi bir tuhaflık olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

*Aldığınız mamadan sonra köpeğinizde; iştahsızlık, isteksizlik ve tüylerinde ciddi bir dökülme mevcutsa başka bir mamaya geçiş yapmalısınız.

 

* Alacağınız mamanın ”AFCOO” ibaresi taşıdığına bakmalısınız. Aldığınız mamayı kuru, güneş görmeyen ve hava almayacak bir şekilde saklamalısınız.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here