Köpek mamaları nasıl gruplandırılır?

 

Köpek mamalarının gruplandırılması mümkündür. Bu gruplandırılma da özelliklerine göre kategorilere ayrılabilir. Örneğin; içerikleri, köpeğin cinsi, mamanın yapısı ve fiyatına göre.

 

Köpek mamalarının temel gruplaması

 

-İçeriğine göre: Kuzulu köpek maması, etli köpek maması, tavuklu köpek maması, balıklı köpek maması ve karışık köpek maması

-Köpeğin cinsine göre: Yavru köpek maması, yetişkin köpek maması, yaşlı köpek maması ve kısırlaştırılmış köpek maması

-Yapısına göre: Kuru köpek maması, yaş köpek maması(konserve)

-Fiyatına göre: Ucuz köpek maması ve pahalı köpek maması

 

Bazı markalarda ise ırklara göre üretilen özel köpek mamaları da vardır. Çünkü bunların ırsi fiziksel özelliklerine göre beslenmeleri de gerekebilmektedir. Örneğin; Rottweller, Golden ve Labrador köpek ırkları gibi. Bu özel ırkların anatomi yapılarına göre farklı mamalar üretilmektedir. Bazen mama alırken ne içerdiğine dikkat etmeksizin ucuz olan kötü pahalı olan ise iyidir diye düşünürüz. Bu her zaman böyle olmayabilir, her ne kadar pahalı köpek mamaları yüksek protein oranına sahip olsa da köpeğimizin belki de o kadar yüksek oranda protein almaması gerekiyordur.

 

Bunun için en iyi destekçiniz tabii ki veterineriniz olacaktır. Bununla birlikte kontrol edilmesi gereken bir nokta da üretim ve son kullanma tarihleridir. Çünkü zaman içerisinde köpek maması içerisindeki protein ve vitaminler etkisini kaybetmeye başlayabilir ve bayatlar. Bu yüzden taze olarak kuru ya da yaş mama tüketilmesine dikkat etmek gerekir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here