Köpek mamaları gerekli olan vitaminlere sahiptirler

 

Köpeklerin beslenmesinde köpek maması kalitesi ya da içeriği oldukça önemlidir. Neden mi? Çünkü alması gereken vitaminleri ve besinleri köpek maması sayesinde alırlar ve sağlıklarını korumak için destekleyici olur. Bu yüzden her zaman yemek artığı vermeyin diye tavsiye edilir. Hem masadan yemek aşırma alışkanlığını engellemek hem de faydalı bir şey yapıldığı sanılırken aslında gerekli besinlerden mahrum bırakmamak için. Peki, köpek maması nasıl bir yapıda olmalıdır?

 

Köpek mamalarının sahip olması gereken özellikler

 

Her şeyden önce köpeğimiz için doğru mamaya kadar vermek için veterinerinden mutlaka bilgi almalıyız. Burada paylaştığımız bilgiler ise genel anlamda bilgi paylaşımı içindir. Çünkü her köpek farklı bir biyolojik ya da fizyolojik yapıya veya bir sağlık durumu sıkıntısı yaşıyor olabilir. Bunların hepsi mama seçimi için farklı etkenlerdir.

 

– Köpek mamasının yüksek oranda tahıl içermemesine dikkat edilmelidir.

 

– Kaliteli olmayan tahıl grubunda olanlar tahılları barındıran köpek maması tercih edilmemelidir.

 

– Köpek maması alırken et oranına mutlaka dikkat edilmelidir. Az oranda olanlar kullanılmamalıdır.

 

– Kaliteli olmayan protein kaynakları içeren mamalar alınmamalıdır.

 

– Dayanıklılığını arttırmak veya görünüşünü daha iyi yapmak adına, katkı, koruyucu madde, kimyasal madde içeren mamalar alınmamalıdır.

 

– Köpeğinizin alerjik reaksiyon göstereceği maddeleri içeren köpek mamalarını seçmemelisiniz.

 

– Üretim ve son kullanma tarihi mutlaka kontrol edilmeli. Taze olanlar tercih edilmeli.

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz özelliklere sahip olan mamalar genellikle çok ucuz olan mamalar oluyor ama pahalı olanları da var tabii ki. Bu yüzden tek kıyas olarak fiyatı göz önünde bulundurulmamalı. Mutlaka içeriği incelenerek ve üretim ile son kullanım tarihine bakılarak alınmalıdır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here