Köpeği davranışları konusunda eğitmek ve kötü alışkanlıkları varsa vazgeçirmek için asla çok geç değildir. Problemli bir hayvan sahibi olarak henüz tasmaya alıştırmadan önce köpeğinizi bu hususlarda eğitebilirsiniz. Birkaç gün içinde ismini, hayır, gel, dur gibi sözler ilk öğrenmesi gereken sözcüklerdir.

 

Temel Eğitim

 

Köpek eğitiminin ve terbiyesinin ilk ve en önemli bölümü sahibi olarak mesuliyetini sizin kabul etmenizdir. Bu çok önemsiz bir konu değildir. Bu konu petshop yetkilileri tarafından da özen gösterilmesi gereken bir husus olduğu söylenir. Köpeğiniz gerektiği gibi eğitilmediği takdirde büyük olasılıkla komşularla sorunlar yaşayacağınız ihtimali çok yüksektir. Her komşu hayvan sevmeyebilir. Hatta içlerinde hayvan sevenler olsa da, kendi hayvanları dışında, sizin köpeğiniz izinsiz onların arazisinde dolaşıp bahçelerini ıslatmasından ya da çiçekleri ezdiğinden dolayı rahatsız olup kızgınlık duyabilir. Bunu önlemek tamamen sizin elinizdedir. Temel eğitimleri ilgili olarak davranış eğitimi, gazete eğitimi gibi konular hakkında bilgi sahibi olup uygulamanız yarar sağlayacaktır. Bu hususta petshop yetkilisi size yardımcı olacaktır.

 

Gazete Eğitimi

 

Yavru bir köpeğiniz varsa ve yüksek bir binada yaşıyorsanız, ve küçük köpeğinizi devamlı dışarı çıkarmak size zor geliyorsa, köpeğinizi gazete ile terbiye edebilirsiniz. Bu metot özellikle yavru dişi köpekler için oldukça uygundur. Erkek köpek bacağını kaldırdığı zaman gazeteyi ıskalayabilir. Fakat küçük köpeğinize evin içine yerleştirdiğiniz gazete kağıtlarına yapmasını öğretmeniz dışında aynı dört aşamalı metot geçerlidir. Gazete ile terbiye edilen bir yavru köpeğin evcilleşmesi oldukça zordur. Köpeğinizi aldığınız petshop sizi bu konu hakkında bilgilendirecektir.

 

Çünkü bu davranışla ona evin içinde tuvaletini yapabileceğini göstermiş olacaksınız. Gazete sereceğiniz alanı dikkatle seçin. Yerini sürekli değiştirdiğiniz takdirde şaşıracaktır. Gazete kağıtlarını kullandığında yavru köpeğinizi övün ve hemen gazeteyi yenisi ile değiştirin. Küçük köpeğiniz uzun süre yalnız kalacaksa, o zaman ona ayırdığınız yerin bütün yerlerini gazete ile kaplayınız. Siz onunla birlikteyken sermiş olduğunuz gazete olan alanı azaltın. Ta ki bütün tuvalet alanının tek bir gazete parçası olduğunu anlayana kadar. Veteriner dışarı çıkacak kadar büyüdüğüne karar verdiği zaman artık ciddi olarak evcilleştirmeye başlayabilirsiniz demektir.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here