Yaşamımızın bir parçası olan, ailemizin bir ferdi olarak gördüğümüz hayvan dostlarımız bizim için oldukça değerlidir. Onları sevip kollarız ve bakımını ihmal etmeyiz. Onların bakımı kadar, doğru beslenmesi de son derece önemlidir. Veterinerlerin çoğu, hayvanların kuru mama ile beslenmesini tavsiye etmektedir.

 

Kuru mamalar, sevimli dostlarımızın uzun ömürlü ve son derece sağlıklı olmasını sağladıkları gibi, oldukça pratik ve bütçenizi zorlamayan mamalardır. Peki, köpek maması seçimlerimizi nasıl yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

 

Super Premium Mamalar

 

Doğal antioksidanlardan Üretilmiş olan bu mamalar, köpek için gerekli vitaminler ve protein kaynakları içerir.

 

Açıkta Satılan Kuru Mamalar

 

En sağlıksız köpek maması, açıkta satılan mamalardır. Çünkü bu mamaların son kullanım tarihlerini bilmeniz, asla mümkün değildir. Yoğun bir şekilde bakteri üretir ve küf kalıntıları vardır. Bu tür açıkta satılan mamaları satın almak, köpeğiniz için son derece risklidir ve sağlığını kötü etkiler.

 

Ligt ve Senior Mamalar

 

Bu tür mamaları, veteriner önermediği takdir de kullanmamak gerekir. Bu tarz mamaların içinde, aşırı derecede lif ve yeterli olmayan yağ bulunmaktadır. Bu tür mamalar, uzun vadede köpeğinizde ciddi sağlık problemleri yaratabilir.

 

Üretim Ve Son Kullanım Tarihi

 

Mamaların üretim ve son kullanım tarihi önemlidir. Son kullanım tarihi geçmiş mamalar, köpeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra, ambalajı patlamış ve hasar görmüş mama poşetlerini de satın almamanız gerekir.

 

E ve C Vitaminli Koruyucular

 

İçeriğinde E ve C vitamini gibi doğal koruyucular bulunan mamalar, sentetik koruyucu içeren mamalara göre, en sağlıklı olanıdır.

 

By Products Veya Meat And Bone Meal ibaresi

 

Bu ibarenin bulunduğu mamaları tercih etmemekte fayda vardır. Bu tarz mamalar, bir tür kemik ve bazı organ atıklarından üretilen mamalardır.

 

Mamaların Kokusu

 

Alacağınız mamanın kokusunda bir gariplik varsa, örneğin acı bir ekşilik veya hoş olmayan bir koku ise, o mamayı satın almayınız.

 

Sindirimi Kolay Mamalar

 

Kedi ve köpeklerini stresini almada, sindirimi kolay mamaların rolü büyüktür. Bu tarz mamaları almaya özen göstermek gerekir.

 

İhtiyaca Yönelik Mama Seçimi

 

Köpeğinizin ihtiyacı olan protein ve vitaminlerin tam olarak bulunduğu köpek maması seçmek gerekir. Bu tarz mamalar, köpeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here