Köpeğiniz için seçeceğiniz köpek mamasının derinin bariyer görevini desteklemesini, tüylerinin sağlıklı, canlı görünmesini ve sadece yeniden tüyler oluşturabilmesi için dökülmesi gerektiği kadarının azalmasını destekleyeici nitelikte olması gerekmektedir. Köpeğinizin ırk ve cins bilgilerine göre eğer harekete çok eğilimli ise gerek seçtiğiniz köpek maması ile gerek ise destekleyici nitelikteki vitaminler ile eklemlerinin sağlıklı gelişimi ve daima sağlıklı hareket etmesi için uygun nitelikte olmalıdır.
Buğday, süt proteini ve sığır eti diğer besinlere nazaran daha çok intoleransa yol açabilen besinlerdendir. Eğer köpeğinizin bu besinlere karşı gösterdiği bir intoleransı varsa bu besinleri içermeyen mamalar tercih etmelisiniz. Ayrıca somon hem yüksek oranlı bir protein kaynağı olduğu gibi bünyesinde yüksek oranda da lif barındırdığı için sindirime yardımcı olur. Somon takviyeli mamalar köpeğinizin cilt elastikiyeti için de önemli rol oynar. Seçeceğiniz mamanın, köpeğinizin  güçlü kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve fosforu bulundurması gerekir. Mide altı gazının oluşumunu engelleyecek formüle sahip olması gerekir. Diş ve diş etinde oluşabilecek tartar miktarını en aza indirmek için formüle edilmiş olması aranması gereken bir diğer özelliktir.
Tavuk içeren köpek mamaları beyaz etin sağladığı yüksek proteinden dolayı uzun süre köpeğinizi tok tutacaktır. İçerisinde balıktan gelen omega 3 vitamini bulunduran mamalar hem köpeğinizin gelişimini destekleyecek hem de günlük hayattaki aktivitesinde gerek duyacağı enerjiyi sağlayacaktır.  Antioksidan ve probiyotik  içerikli mamalar ile köpeğinizin bağışıklık ve direnç sistemini desteklemelisiniz.  Köpeğiniz büyük ırka ait ise ona sağlamanız gereken protein miktarı daha fazla olmalıdır. Diğer yaşlardaki köpeklere göre daha yüksek enerji harcayacakları için bu enerjileri hem protein kaynaklarından ki bunlar mamalarında bulunan beyaz et( tavuk eti, somon ) ve kırmızı et ( kuzu, sığır eti) kaynaklarından hemde karbonhidrat ve yağdan almalıdır. Yüksek lif içeren besinler daima mamasının içinde olmalıdır. Gelişimi için gerekli olan omega 3 ve omega 6 gibi vitaminler ve etlerden alınabilecek doğal yağlar da sağlıklı eklem ve vücut gelişimi, sindirim, dolaşım ve eklem sistemleri için oldukça önemlidir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here