Kediler yeryüzündeki en tatlı ve dost canlısı hayvanlardan biridir. Kedi beslemek sadece sevgimizi vererek olmaz haliyle, onu doğru gıdalarla ve yapmış olduğumuz tariflerle beslemek daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesine olanak tanır. Her canlı gibi kedilerde yaşam fonksiyonlarının devam edebilmesi için besin alması gerekir. Kedi maması seçiminde içeriğine ve katkı madde oranına dikkat etmesi gereken de bizleriz. Kediler protein odaklı beslenirler bu açıdan protein oranı yüksek bir mama almak kedimizi mutlu eder ve daha çok doyar.

 

Kediler avlanmayı çok sever, hele ki bir fare görsünler yerlerinde duramazlar. Bu avlanma kedilerde beslenmeden daha çok doğaları gereğidir. Kedi maması ile beslenen bir kedi karnı düzenli olarak tok olduğu ve doğadan beslenmeye alışmadıkları için avlandıkları gıdalarla beslenmeyi pek tercih etmezler.

 

Kedimiz Nasıl Beslenmeli?

 

           Kedi maması tercih etmek kedimizin doğru miktarlardaki besin ve vitamin alımı dengesi bakımından önemlidir. Gerektiği kadar, doğru beslenen bir kedi sadece rutin kontroller için veterinerin kapısını çalar. Her mama her kediye iyi gelecek diye bir kaide yok. Onlarında bir ağız tadı olduğunu unutmayalım. Bazen aynı içerikte olan fakat farklı markadaki mamayı daha çok sevebilirler. Bu konuda da her mama alımında farklı markaları seçebiliriz.

 

Kedinizin için en iyi mamayı seçtiniz ama birazda sonrasında gösterdiği reaksiyonları incelemek de fayda var. Kedinizin tüylerinin parlak ve kas yapısının güçlü aynı zamanda çevik olması gerekir.

 

Evcil kedilerde genellikle obeziteye çok rastlanır bunun için magnezyum oranı düşük mamaları tercih etmelisiniz. Yoksa kediniz artık hareket edemez duruma gelir. Mamaların öğün ve miktarına dikkat ederseniz bu tarz bir problemle karşılaşmazsınız.

 

Kedinizin Sağlığı Nasıl?

 

Özellikle kuru kedi maması ile beslenen kediler böbrek rahatsızlığına daha kolay yakalanabilir. Kedinizin idrar yollarında katı halde kalan mamalar tıkanmalara neden olmaktadır. Sorunu fark ettiğiniz anda mutlaka bir veterinerden yardım alın. Öncesinde böyle bir durumla karşılaşmamak için de mamasını daha az porsiyonlarda verebilirsiniz. Kedilerin suya karşı hassasiyeti bulunmaktadır.

 

Bu yüzden Suyunu da mutlaka taze ve temiz olarak vermeniz böbrek hastalığı riskini en aza indirir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here