Kedinizin sağlığı söz konusu ise doğru kedi mamasını seçmek, evcil hayvanınıza ihtiyaç duyduğu besin maddelerini vermek ve onun için gerekli olan vitamin ve minarellerden mahrum bırakmamanız gerekir.

 

Mağaza raflarında kedi maması seçenekleri konusunda herhangi bir eksiklik bulunmamasına rağmen, kediniz için hangi gıdanın en uygun yiyecek olduğunu nereden biliyorsunuz? Kedi maması ile ilgili bilim adamları ise kedilerin vahşi doğa da beslendiği gibi mi yoksa kuru mama tüketmesi mi gerektiği konusunda tartışmaktadır. Kedi maması seçerken bütçenize ve evcil hayvanınıza uyacak sağlıklı seçenekler bulmak zor olabilir.

 

KEDİME KURU MAMA VERMEK NE KADAR DOĞRU?

 

Kuru mamalar konserve yani ıslak mamalara göre daha az maliyetlidir. Fakat aynı zamanda da karbonhidrat miktarı ıslak mamalara göre daha yüksektir. Kuru mamaları tercih eden insanların çoğu kedilerin dişlerini güçlü ve temiz tuttuğunu belirtiyor. Kedi maması içinde bulunan maddeler alacağınız ürünün hangi temel besin ağırlıklı olduğuna göre değişir. Örneğin sebze ağırlıklı bir ürün alacaksanız içindekiler genellikle; keten tohumu, bezelye tozu, yumurta, tavuk yağı, tatlı patates, yaban mersini, yeşil ve kırmızı fasulye tozu, havuç, kabak, yonca, kalsiyum sülfat gibi çeşitli mineral ve gıdalardan oluşur. Piyasada birçok kuru mama ve kilo ile satılan mama bulabilirsiniz ancak dikkatli olun, bazı ucuz ürünler hayvan atıklarından ve aşırı sıkıştırılıp işlenmiş et ve sebzeden oluşmaktadır.

 

ISLAK MAMALAR İÇERİK BAKIMINDAN GÜVENİLİR Mİ?

 

Islak mamalar genellikle protein açısından daha yüksektir ve kedinizin böbrek, idrar yollarının daha iyi çalışabilmesine yardımcı olur. Kedilerin etçil hayvanlar olduğunu göz önüne alırsak konserve mamaları daha çok sevdiklerini düşünmemiz kaçınılmazdır. Islak mamalar çoğunlukla et ağırlıklıdır ve içinde bulunan muhtemel gıdalar; tavuk karaciğeri, tavuk, somon yağı, folik asit, demir ve çinko proteini, magnezyum. Kedinize uygun gıdayı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biride yapay renk, tatlandırıcı veya koruyucu içermemesidir. Ayrıca işlenmiş et, tavuk ve balık bulunduran markaları da tercih etmemeniz kedinizin sindirim sistemini korumak açısından yararlı olacaktır.

 

KEDİLERİN ET VE BALIĞA ZORUNLU İHTİYACI VAR MIDIR?

 

Bir kedi zorunlu bir etobur olarak bilinir. Et, balık ve kemik kalsiyumu kedi gelişiminde önemli bir rol oynar. Tercihleriniz ne olursa olsun bir kedi et ve balık besini almadığı sürece ciddi sağlık problemleriyle karşılaşacaktır. En önemli unsur ise taurin yani kedinizin kalbi ve gözleri ile bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için gerekli olan amino asittir. Vücut tarafından sentezlenmez bu nedenle ağır yoluyla temin edilmesi gerekir. Genellikle tüm kedi mamalarında taurin bulunmaktadır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here